10 °C

Dolar güne yükselişle başladı

MB'nin faizi indirmesinin ardından dün bir ara gevşeyen Dolar/TL, jeopolitik risklerin tırmanabileceği endişesiyle güne yükselişle başladı. Kur, 2.1440 seviyesinde

Dolar güne yükselişle başladı

İSTANBUL - Siyasilerden gelen tek seferde sert faiz indirimi taleplerine karşın Merkez Bankası'nın (TCMB) ölçülü bir faiz indirimine gitmesi sonrası dün yatay bir seyir izleyen kur ve faiz bugün jeopolitik endişelerle güne yükselişle başladı.

Bankacılar iç piyasada bugün takip edilecek en önemli gelişmenin TCMB'nin ekonomistler ile gerçekleştireceği toplantı olacağını belirtirken, dış piyasalarda ise petrol fiyatları başta olmak üzere jeopolitik riskler ve ABD verileri izlenmeye devam edilecek.

Bugün iç piyasada açıklanacak bir veri bulunmazken TSİ 15:30'da Mayıs ayı ABD dayanıklı mal siparişleri, ilk çeyreğe ilişkin ABD nihai büyüme verisi ve nihai çekirdek PCE verisi takip edilecek.

TCMB dün küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi de göz önüne alarak bir hafta vadeli repo faizini ölçülü bir adımla 75 baz puan indirerek yüzde 8.75'e çekti. TCMB, Başbakan Erdoğan'ın TCMB'yi faizleri yüksek tuttuğu gerekçesiyle sert şekilde eleştirmesinin ardından gerçekleşen ilk PPK toplantısında diğer kısa vadeli faizlerde ise değişikliğe gitmedi.

Asya borsaları Irak'ta artan şiddetin güçlü ekonomik verileri bastırmasıyla dün Wall Street'te görülen kayıpların ardından bugün düştü. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kürt Bölgesel Yönetimi liderlerinden, Sünni isyancılara karşı Bağdat'a destek olmalarını istedi. Irak'ta Sünni isyancıların Irak'ın en büyük rafinerisi için hükümet birlikleriyle çatışmalarıyla 114 doların üzerinde dokuz ayın en yükseğine yakın seviyede işlem gördü. Bağdat'ın kuzeyindeki Baji rafinerisi için çatışmalar geçen Çarşamba'dan beri devam ediyor.

Dün TCMB kararı öncesi işlem gördüğü 2.1320 seviyesinden günü tamamlayan dolar/TL bugün yükselişle güne başladı. Dolar/TL bu sabah 2.1445 seviyesinden işlem görürken sepet bazında TL 2.5289/2.5315 seviyesinde

TCMB'nin siyasi baskı ya da farklı bir nedenden tahmin edilenin üzerinde ya da gerektiğinden erken faiz indirimine gitmek zorunda kalabileceği endişesi ve Irak'a ilişkin jeopolitik riskler son dönemde TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuştu.

Dün için 25 ile 75 baz puan arasında bir faiz indiriminin piyasada büyük ölçüde fiyatlandığını söyleyen bankacılar, bu rakamların dışında bir kararın ise piyasada negatif tepkilere neden olabileceğinden endişe ediyorlardı. Ancak endişe edilenin gerçekleşmemesi piyasada satış baskılarını azalttı.

TCMB'nin 75 baz puanlık bir indirime gitmesine karşın, gerektiğinde 300 baz puan civarında sıkılaştırma imkanı sağlayan faiz koridorunu sabit bırakması baskıları azaltan en önemli neden oldu.

TL yine de gelişmekte olan ülkelerden daha kötü performans göstermeye devam ediyor. Irak'ta yaşanan son gelişmelerin jeopolitik riskleri artırması ve petrol üretimini sekteye uğratacağı endişeleriyle petrol fiyatlarında görülen sert yükseliş, enerji ihtiyacının büyük kısmını ithal ederek karşılayan Türkiye'nin hem cari açık hem de enflasyonunu olumsuz etkileyeceğinden endişe ediliyor.

Öte yandan dünkü PPK kararı öncesi verim eğrisi genelinde yaşanan hafif düşüşün ardından piyasa yatay bir seyir izledi. Tahvil bono piyasasında 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 8.44, valörlüde yüzde 8.37 seviyesindeydi. 20 Mart 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama bileşik yüzde 8.87, valörde yüzde 8.84 seviyesindeydi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.