15 °C

Dolar, OVP öncesi yükselişte

Perşembe günü açıklanacak olan yeni OVP'yi bekleyen piyasada hareketlilik arttı. Yükselişini bugün de sürdüren dolar/TL, yüzde 2'ye yakın primle 6.42 seviyelerine kadar çıktı.

Dolar, OVP öncesi yükselişte

Dolar/TL, TCMB'nin geçen hafta beklentilerin üzerinde yaptığı 625 baz puanlık faiz artışı sonrası sert gerilese de OVP öncesi gelen döviz talebi ile yukarı yönlü seyir izliyor.

Haftaya yükselişle başlayan dolar/TL'de, yukarı yönlü eğilim bugün de devam ediyor.  Sabah saatlerinde 6.35 seviyelerinde dengelenen kur, ardından 6.4284 seviyesine kadar yükseldi. Dolar/TL, saat 14:08 itibariyle 6.4250 ve euro/TL 7.5130 seviyelerinde yer aldı.

Piyasalar perşembe günü açıklanacak olan Orta Vadeli Program'a (OVP) odaklanmış durumda. TCMB'nin kararı ardından OVP'den de etkili bir maliye politikası çıkması halinde TL'ye destek olabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda OVP'de piyasaları ne kadar tatmin edecek, nasıl bir programın açıklanacağı izlenecek.

Merkez'de tutulacak TL'ye yüzde 13 faizMerkez'de tutulacak TL'ye yüzde 13 faiz

"Bekle-gör havası var"

Bir analist, "OVP'ye kadar piyasada bekle-gör havası var ancak yön kademe kademe yukarı görünüyor. Kurda 6.30 önemliydi bundan sonra TCMB kararından önceki seviyeler olan 6.40'lar önemli. Bu seviyenin de üzerine hareket devam ederse TCMB'nin faiz artırımı işe yaramadı algısı yaratır ki bu da daha fazla bozulmaya neden olabilir" dedi ve şöyle devam etti:

"OVP'de özellikle maliye tarafı ve sorunlu kredilerle ilgili kurtarma planları gündeme gelecek mi izlenecek. Piyasa daha realistik bir büyüme, kur tahmini ve enflasyon hedeflemesi görmek istiyor. Diğer taraftan yapılması planlanan projelerin akibeti ne olacak bunları izleyeceğiz."

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap