31 °C

Dolar rekora gidiyor

Dün gece 2.79'u geçen doların kıda bir süre içerisinde 2.8094 seviyesindeki tarihi rekorunu kırması bekleniyor.

Dolar rekora gidiyor

Merkez Bankası'nın para politikasında sadeleştirmeye gideceğini açıklaması dolar/TL kurunda gün içinde kısa süreli bir gevşemeye neden olurken, dolardaki küresel değer kazancı, iç ve dış güvenlik endişeleri ve bu ortamda henüz erken seçim olasılığının ortadan kalkmamış olması ile yönünü yukarı çevirmeye devam ediyor.

Dolar/TL, dün Merkez Bankası Erdem Başçı'nın açıklamaları ile 2.7774 seviyelerinden 2.7620 ile günün en düşük seviyesine kadar geriledikten sonra yönünü yukarı çevirdi. 

Kur gece saatlerinde 2.7939'u test ettikten sonra bu sabah 2.7842/2.7860 seviyesinden sepet bazında TL 2.9138/2.9161 seviyesinden işlem gördü.

Bankacılar, doların küresel seyrine ve kalıcı bir hükümetin kurulma ihtimalinde kurun her iki yönlü sert dalgalanma ihtimalinin bulunduğunu, bu gelişmenin de TL aleyhine olması halinde dolar/TL'nin 2.8094 seviyesindeki tarihi zirvesini bugün olmasa da kısa vadede aşmasının şaşırtıcı olmayacağını belirttiler. 

Öte yandan daha önce ihtimaller arasından çıkan MHP-AK Parti koalisyon olasılığının tekrar gündeme gelmesinin piyasayı destekleyebileceğini ancak somut adım görülmesi gerektiğini söylediler.

Neden yükseliyor?

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Kurda iki nedenden dolayı baskı devam ediyor. Erken seçim ihtimali ve güçlü dolar. Güvenlik güçlerine karşı devam eden saldırıları da ekleyebiliriz buna. Kurdaki sakinlemede sınırlı sakinlemede ise MHP'nin tekrar AKP ile koalisyon görüşmesine başlayacağı beklentisi bir miktar etkili. Dolardaki ralliyi her ne kadar dünkü beklentilerin altında kalan ikinci çeyrek büyüme verileri yavaşlatsa tersine döndürmüş değil. ABD bu yıl faiz
artıracak zamanlamasına göre bize etkisi de belirlenecek" dedi ve ekledi: "Bu olumsuzlukların hepsi birleştiğinde TL için kısa veya orta vadede olumlu bir şey söylemek pek mümkün değil. Ben bugün yarın olmasa da kısa vadede kurda yeni zirvelerini test edeceğini ABD faiz artışına, erken seçim kararı ile girmemiz halinde 3 seviyesinin test edileceğini düşünüyorum. Tersi olur ise kurda mutlaka gevşeme göreceğimiz ise aşikar."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap