10 °C

Dolar ve faiz düştü, borsa yerinde saydı

Erdoğan-Başçı görüşmesinin ardından TL üzerindeki baskı azaldı. Piyasalar nefes almış olsa da temkini elden bırakmadı

Dolar ve faiz düştü, borsa yerinde saydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın dün akşamki görüşmesinin TCMB'ye yönelik sert söylemlerin azalacağı beklentisi yaratması piyasada temkinli bir iyimserlik yarattı. Kurdaki satış baskısı azalırken, faiz yönünü aşağı çevirdi. Güne yükselişle başlayan borsa yatay seyirle kapandı.

Erdoğan'ın dün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Başçı ile yaptığı görüşmede ekonominin temellerinin sağlam olduğu vurgulandı ve Cumhurbaşkanının faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulduğu belirtildi.

Başçı'nın dün görüşmede yaptığı ve sonrasında TCMB'nin internet sitesinde yayımlanan 130 sayfalık sunumda ise piyasa faizlerini düşürmenin yolunun istikrar ve güven artırıcı adımlar, mali disiplin ve fiyat istikrarına odaklı para politikası duruşu ile mümkün olduğu belirtildi. 

Borsa hızlı açıldı, yatay kapandı

Hafta içinde son dört ayın en düşük seviyelerine gerileyen hisse senetleri piyasasında bu sabah yüzde 1 üzeri yükseliş yaşanırken; volatilitenin sürdüğü endeks, dalgalı seyir sonrası yatay kapandı.  BIST-100 endeksi günü yüzde 0.02 artışla 78,293.17 puanda tamamladı. Endeks gün içinde en yüksek 79,552; en düşük 77,547 seviyesini görerek geniş bir bantta volatil seyretti. Analistler, yarın yurtiçinde TCMB mart ayı beklenti anketi, yurtdışında ise Japonya'da sanayi üretimi ve ABD'de ÜFE ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirtiyor. 

Dolar 2.60'ın altında 

Dün Erdoğan-Başçı görüşmesinden yatıştırıcı açıklamalar gelebileceği beklentisi ile 2.64 seviyelerinden yönünü aşağı çeviren kur bu sabah da güne 2.60'ın altına gerileyerek başladı. TL gün içinde 2.5850 ile 2.6161 arasında dalgalı bir seyir izlerken, serbest piyasada günü 2.5890 seviyesinden tamamladı. Uzmanlar doların 2.50'yi kırmadığı sürece kalıcı pozitif bir görünümden bahsedilemeyeceği görüşünde.

Faizler gevşedi

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde, dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.85 oldu. 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.34 valörde son işlem ise yüzde 8.33 oldu. Bugün iki yıllık gösterge tahvilde spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.78 olurken valörde son işlem yüzde 8.80 oldu. On yıllık gösterge tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.22 olurken valörde son işlem aynı saatte yüzde 8.32 seviyesindeydi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.