6 °C

Dolar yeni haftaya yatay başladı

Cuma günü tarihi zirvesini gören dolar/TL, yeni haftanın ilk işlem gününde 4.04 seviyesinden işlem görüyor. Yurt içi piyasada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın proje bazlı teşviklere yönelik yapacağı açıklamalar izlenecek.

Dolar yeni haftaya yatay başladı

Dolar/TL cuma günü gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen değer kaybının yanı sıra Türkiye'ye özgü iç siyasi endişelerin de etkisiyle 4.0665 ile tarihi zirvesini test etmişti. Dolar/TL bu sabah saat 09.04'te 4.0446/4.0475 seviyesinde bulunuyor.

Erdoğan, bugün saat 14.00'te proje bazlı teşvik sistemi tanıtımı ve 2017 yılında hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtım törenine katılacak.

"Dolar/TL'de aşağı gitme eğilimi yok"

GCM Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan, "Dolar/TL'de 4 üzeri seviyeler normalleşti. Kur bu seviyelerde kaldıkça yukarı hareketler, ana hareketler olacaktır. Hafta içi siyasi gündem hareketli, ABD'de TÜFE ve FOMC tutanakları açıklanacak. Yurtiçinde ise cari açık var" dedi ve şöyle devam etti:

"Dolar/TL'de aşağı gitmek eğilimi yok. ABD'de açıklanacak veriler önemli. Dolar/TL'de tarihi zirve olan 4.06'lar geçilirse, 4.10'lara hareketin önü açılabilir. Bu sabah sakin piyasalar, dolar tarafı stabil ama EM'lerdeki risk iştahı önemli. Risk iştahında rahatsızlık varsa iç dinamikleri zayıf olanlar yine negatif ayrışacaktır."

Bankacılar özellikle son iki haftalık süreçte iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiği iddiası gibi unsurların TL üzerinde baskı yarattığını belirtiyordu.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri, içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Ticaret savaşları başta olmak üzere küresel riskten kaçış gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken TL geçen hafta benzer para birimlerinden negatif ayrıştı.

Tarihi zirvesini kısa süre önce 4.5204 ile yenileyen sepet bazında TL bu sabah 4.5059/4.5085, 4.9754 ile tarihi zirveyi gören euro/TL ise aynı saatte 4.9663/4.9695 seviyesinde bulunuyor.

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde de geçen hafta başında gözlenen sakin seyrin ardından haftanın son iki gününde sert yükseliş yaşandı.

Bir önceki haftayı yüzde 12.49 seviyesinden kapatan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü yüzde 13.32'ye kadar yükseldikten sonra spot piyasada ortalama yüzde 13.23, valörde son işlemde yüzde 13.07 seviyesindeydi. Böylece bir haftalık süreçte 10 yıllık gösterge tahvilin faizinde yaşanan yükseliş 83 baz puanı buldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.52, valörde son işlemde yüzde 14.39 oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.