24 °C

Dolar yükseliş trendi sürüyor

Piyasa oyuncuları, dolardaki değer artış trendinin korunduğunu düşünüyor.

Dolar yükseliş trendi sürüyor

Kur ve faizde seçimin ardından koalisyon kurulma süreci ve küresel piyasalar izlenmeye devam ediliyor.

Dün akşam saatlerinde 2.69 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 08:40 itibariyle 2.6845/2.6882 seviyesinden işlem gördü. Sepet bazında TL ise aynı saatte 2.8104/2.8116, euro/TL ise 2.9340/2.9398 seviyesindeydi.

Küresel piyasalarda ise dolar, dün günlük bazda ay başından bu yana en sert kayıpları kaydetmesinin ardından bugün sınırlı toparlanıyor. Piyasa oyuncuları dolardaki değer artış trendinin korunduğunu belirtiyorlar.

Geçen dört haftanın büyük kesiminde yükseliş kaydetmesi de kâr realizasyonuna yol açarak dolar üzerinde baskı yaratan unsurlar arasında yer aldı.

Buna karşılık Fed'in bu yıl içinde faiz artırma planına sadık kalması temellerin dolardan yana olduğunu gösteriyor.

Dün 98.151 ile Nisan ayı sonundan bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi seans içinde artıya geçmesine karşılık şu an itibariyle hafif ekside 97.284'te bulunuyor.

Faizler yükseldi

Tahvil-bono piyasasında ise iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 9.64 seviyesinde gerçekleşti. 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi ise dün spot kapanışta ve valörde son işlem yüzde 9.33 bileşik seviyesinden gerçekleşti.

Terör olayları endişe yaratıyor

Pazartesi günü Suruç'ta meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 30'un üzerinde kişinin hayatını kaybettiği patlamanın bölgede yarattığı endişe de piyasada yakından izleniyor. 

Yetkililer saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilen bir intihar saldırısı olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu belirtiyorlar.

Koalisyon görüşmeleri önemli

ABD'nin 10 yıl aranın ardından yıl bitmeden ilk kez faiz artıracak olması gelişmekte olan para birimlerini baskı altında tutmaya devam ediyor.

İç piyasada ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında gerçekleşen koalisyon görüşmeleri izleniyor.

Bankacılar her iki partinin dünkü açıklamalarda telaffuz edilen 10-15 gün süresinin koalisyon görüşmeleri için bir son tarih anlamına geldiğini ve piyasanın bu yeni tarihi izleyeceğini belirtiyorlar.

Analistler koalisyon kurulmasına ilişkin sürecin halen piyasada her iki yönlü sert dalgalanmalara yol açabilme potansiyeli taşıdığına dikkat çekiyorlar.

İlk tur görüşmelerin ardından tek koalisyon seçeneğini AK Parti ve CHP ile sınırlanması bu olasılığın gerçekleşmemesi halinde erken seçim ihtimalinin kuvvetlenebileceği belirtiliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap