7 °C

Dolar yükselişe ara verdi

Dün piyasaların kapanış saatlerinde 2.66 üzerinde bulunan dolar/TL, yeni güne 2.65 seviyesinden başladı.

Dolar yükselişe ara verdi

Dolardaki düne kadar süren küresel değer kazancı ve seçime neredeyse bir hafta kalmasına karşın sonuçların tahmin edilememesi nedeniyle piyasadaki belirsizlik sürerken dün akşam 2.66 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 08:42'de 2.6530/2.6579 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 2.7788/2.7842 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar, Fed'in bu yılın sonuna doğru faizleri artıracağı beklentisiyle başladığı ve yen karşısında 2002'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığı hızlı yükselişine bu sabah ara verdi.

Doların küresel ölçekteki değer kazancındaki hafifleme kura da sınırlı iyimserlik olarak yansıdı.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 1.0960 seviyesinden işlem görürken, Çarşamba günü gördüğü bir ayın en düşük seviyesi olan 1.0819 doların üzerinde seyretmeye devam etti.

Doların altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen dolar endeksi ise hafif düşüşle 96.928 seviyesine geldi fakat haftayı yükselişle kapatma yolunda ilerlemeye devam etti.

İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde getiri önceki hafta yaklaşık 70 baz puan geriledikten sonra kazançlarının önemli bölümünü geri veriliyor. Bir önceki hafta Cuma günü yüzde 10.27 seviyesinde olan ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 9.90 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.88 oldu.

Uzun vadede küresel sabit getirilere daha paralel bir seyir izleyen 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise aynı dönemde 40 baz puana yakın düşüş gerçekleşmişti. Bu düşüş de seçim anketleriyle birlikte sona erdi. 10 yıllık göstergede dün spot kapanış yüzde 9.22 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde aynı saatte son işlem yüzde 9.21 oldu.

Seçim öngörüleri

Analistler seçimlere neredeyse bir hafta az kalmış olmasına karşın net bir tahmin yapmanın zor olması nedeniyle seçim beklentilerinin piyasa etkisinin eskisine nazaran daha yüksek olduğunu ve bu sürecin seçimler sonuçlanana kadar devam edebileceğini belirtiyorlar. Anket sonuçlarında yüzde 10 seçim barajının yakınında seyreden HDP'nin baraj altında kalıp kalmayacağı vekil dağılımını etkilediği için analistler seçim sonuçlarına dair tahmin yürütmekte zorlanıyorlar.

AKP'nin, tek başına anayasayı değiştirip başkanlık sistemini getiremeyecek ancak hükümeti tek başına kurmaya yetecek kadar sandalye kazanması, piyasalar açısından en tercih edilen seçenek olarak görülüyor. AKP'nin tek başına az bir farkla iktidar olduğu senaryo en büyük olasılık olarak ön plana çıkarken bu ihtimalin son anketlerde azalması piyasadaki satışların lokal nedeni olarak görülüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.