Dolar zirveden inmiyor

Gece Asya işlemlerinde 4.0620 ile yeni zirve yapan dolar/TL, yükselişini sürdürerek rekoru 4,0664'e taşıdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen değer kaybının yanı sıra Türkiye'ye özgü iç siyasi endişelerin de etkisiyle günü 4.0664 ile tarihi zirvesini test ederek başladı. Doların yanı sıra euro 4,9776; döviz sepeti de 4,5223 ile rekor kırdı. Dolar endeksi 90 seviyesinin üzerinde yükseliş eğilimini koruyor.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarında ABD Başkanı Trump'ın ticaret yetkililerine, Çin'e 100 milyar dolarlık ek gümrük vergisi vermesini getirmeyi değerlendirmesi talimatı vermesi risk iştahını azaltan nedenlerden biri oldu.

Küresel piyasalarda ABD'de faiz adımlarının sayısı açısından ABD tarımdışı istihdam verisi yakından izlenecek. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar da takip edilecek.

Ticaret savaşları başta olmak üzere küresel riskten kaçış gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken TL benzer para birimlerinden negatif ayrışıyor.

TL'nin dün dolar karşısında yaşadığı değer kaybı yüzde 1'i aşarken, bankacılar gelişmekte olan ülke para birimlerine göre yaşanan bu negatif ayrışmada ve 10 yıllık gösterge tahvilde 40 baz puanı aşan yükselişte siyasetçiler tarafından doğrulanmasa da iç siyasi gelişmelere ilişkin endişeler etkili oluyor.

Dışarıda küresel ticaret savaşı endişeleri, içeride ise makroekonomik, jeopolitik ve siyasi gelişmelerin baskıladığı TL küresel riskten kaçış eğilimlerinde benzer para birimlerinden daha çok satış baskısı altında kalabiliyor. Türkiye piyasalarına ilişkin makro endişeler yüksek büyümenin de tetiklediği yüksek enflasyon ve yüksek cari açığın bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

Bankacılar önümüzdeki günlerde takip edileceğini söylediği ana konular arasında ise jeopolitik ve siyasi gelişmeler, ekonomik teşvik paketleri ve ABD'deki dava süreci yer alıyor.

Bankacılar özellikle son iki haftada yaşanan gelişmelere dikkat çekerken iç siyasette faizlerin düşürülmesi için konuşulan paket, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu yetkililere yönelik eleştirileri, eleştirilerin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in istifa ettiği iddiası, bu eleştirilere dün gazete haberiyle Merkez Bankası'nın dahil edilmesini gösteriyorlar.

Üst düzey bir bankacı, "Hükümetin ekonomide tam olarak ne hedeflediğini şu an anlayamıyoruz. Bir karmaşa var. Nasıl yorumlamalıyız bunu bile netleştiremeyebiliyoruz. Kısaca piyasa yaşananları bir endişe olarak izliyor ve bunlar fiyatlamaları da etkiliyor" dedi.

Şimşek'in istifa ettiği iddialarına son olarak Başbakan Binali Yıldırım yanıt verdi. Yıldırım, Şimşek'in görevinin başında olduğunu söyledi. Yıldırım kabine revizyonunun gündemlerinde olmadığını, bu konuda karar aldıkları takdirde uygulayacaklarını dile getirdi.

Öte yandan Hürriyet gazetesinde bugün yer alan haberde, faizleri düşürmek adına 40 milyar lira olması beklenen Tek Hazine Hesabı'nın etkin kullanılacağı bunun yanı sıra vergi indirimlerinin de gündeme gelebileceği belirtildi.

Bu konularda ilginizi çekebilir