5 °C

Dolarda hareketlilik arttı

Sabah ilk işlemlerde 5.75 seviyesine kadar inen dolar kuru, öğle saatlerinde 6.30 seviyesinin üzerini test etti. Kur, kapanışa yakın 6.11 seviyesinden fiyatlandı.

Dolarda hareketlilik arttı

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferanstaki mesajların ardından kurda dün görülen gevşeme bugün yerini yine yükselişe bıraktı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in dün akşam saatlerinde Türkiye'de tutuklu bulunan Rahip Brunson'un serbest bırakılmaması halinde yeni yaptırım sinyali vermesi, Trump'ın gece Twitter'dan Türkiye'yi hedef alan açıklamasıyla kur 6 seviyesinin üzerine çıktı. 

Güne düşüşle başlayan ve bir ara 5.75 seviyesine kadar gevşeyen dolar/TL, öğle saatlerine doğru hızlı bir atak yaparak 6.30 seviyesinin üzerine çıktı. 

6.3480'e kadar yükselen kur, sonrasında 6 seviyelerine kadar geri çekilmesine karşın 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin rahip Brunson'un avukatının tahliye talebini reddettiği haberiyle bir anda 6.28 seviyesine kadar çıktı. Kur, saat 17:47'de yüzde 5,2 yükselişle 6.1153 seviyesinde yer aldı. 7.2366'yı gören euro/TL ise aynı dakikalarda 6.9890 civarında hareket etti.

Uzmanlar, piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye değerlendirmesi ve ABD ile diplomatik haber akışının yatırımcıların odağında olduğunu belirtiyor. 

Brunson'ın avukatının başvurusu reddedildiBrunson'ın avukatının başvurusu reddedildi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap