31 °C

Dolarda önemli bir değişiklik yok

Dolar kuru yeni güne dün akşam kapanış seviyelerine yakın başladı.

Dolarda önemli bir değişiklik yok

Geçen hafta Pazartesi günü işlem gördüğü 2.6550 seviyelerinden bu hafta 2.7770'e kadar yükselerek gelişmekte olan ülke para birimlerinden neredeyse her gün negatif ayrışan dolar/TL dün dünü 2.76'ın hemen üzerinde tamamladı. 

Kur bu sabah dünkü kapanışa yakın 2.7598/2.7610 seviyesinde işlem görüyor. TL'deki geçen haftadan beri neredeyse ilk tek dün görülen iyimserlik sepet bazında daha belirgin hissedildi. Dün 2.9250'yi aşan sepet bazında TL bu sabah 2.9032/2.9064 seviyesinde işlem gördü.

Bankacılar, Türkiye'nin gerçekleştirdiği askeri operasyonlara NATO başta olmak üzere diğer ülkelerden destek gelmesi ve ABD ile Türkiye arasında son dönemde zayıfladığı düşünülen ilişkilerin, İncirlik hava üssünün kullanıma açılması ile birlikte yeniden kuvvetlenme sürecine girmiş olabileceği beklentisinin TL varlıklar açısından uzun vadede pozitif bir gelişme olduğuna dikkat çektiler.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırındaki istikrarsızlık nedeniyle talep ettiği acil toplantıda tüm müttefik ülkelerinin Ankara'ya güçlü desteklerini ifade ettiklerini söyledi. ABD'li savunma yetkilileri, 24 Temmuz'da Türkiye'nin İslam Devleti'ne yönelik saldırı düzenleyen ABD savaş uçaklarının İncirlik üssünü kullanmasına izin verdiğini belirtmişti.

Öte yandan askeri operasyonlar dün de devam etti. Haber kanalları, TSK tarafından, Kuzey Irak'taki bazı PKK hedeflerine yönelik dün gece hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu. Yerel kaynaklara dayandırılan haberlerde, Kandil başta olmak üzere sınıra yakın kamp ve silah mevzileri gibi çeşitli hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Sert yükseliş sonrası faizler düşüşte

Tahvil-bono piyasasında ise son 7 Haziran genel seçimleri öncesine göre iki yıllık gösterge tahvildeki yükseliş Pazartesi itibarıyla 115 baz puana ulaşırken 10 yıllık göstergedeki yükseliş 70 baz puanı bulmuştu. Sert yükselişin ardından faizde de sınırlı bir aşağı yön izleniyor. Dün 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz 15 baz puan geriledi.

İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 10.12 seviyesindeydi. On yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 9.86 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem 9.81 oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap