10 °C

Doların tansiyonu düşmüyor

Küresel iyimserliğe ve S&P kararına rağmen artan iç siyasi tansiyonla dolar/TL tarihi zirvelerdeki seyrini sürdürüyor.

Doların tansiyonu düşmüyor

Dolar/TL, ABD seçimlerine ilişkin beklentilerin yarattığı küresel iyimserlik ve S&P'nin sürpriz görünüm artışına karşın artan iç siyasi tansiyonla 3.1745 seviyesindeki tarihi zirvesini dün yeniden test etti.

Bankacılar küresel iyimserliğe dikkat çekerken gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan ve yüzde 1'i aşan değer kazançlarına karşın TL'nin dün dolar karşısında değer kaybeden nadir gelişmekte olan para birimlerinden biri olduğuna dikkat çektiler ve bunu iç siyasi gelişmelere bağladılar.

HDP'li 7 milletvekilin tutuklanması ve ardından Diyarbakır'da gerçekleşen bombalı saldırının içeride siyasi tansiyonu artırması TL'de baskı yaratan ana unsurlar olarak Cuma gününden bu yana ön plana çıkıyor.

Cuma günü 3.1769'a kadar yükselerek tarihi zirvesini gören dolar/TL bu sabah güne 3.15 civarında başlamıştı. Bu kazanımlarını koruyamayan dolar/TL dün yeniden tarihi zirvesi olan 3.1745'i test etti. Kur daha sonra saat 17:53'de 3.1672/3.1683 seviyesinde işlem gördü.

TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 0.5 civarında olurken, gelişmekte olan para birimleri ortalama yüzde 1 civarında değer kazandı.

Bu sabah 3.32 civarında olan sepet bazında TL, aynı saatte 3.3344/3.3351, 3.49 civarındaki euro/TL ise 3.5019/3.5039 seviyesinden işlem görüyor.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "ABD seçimleri kaynaklı gelişmekte olan ülke piyasalarında ciddi bir iyimserlik hakim ancak TL bunu yansıtamıyor. Buradaki ana etken siyasi gelişmeler ve bu gelişmelerin bir seçimle mi sonuçlanacağına ilişkin belirsizlik. Kısa vadede TL'de iyimserlik öngörmüyoruz" dedi.

FBI'ın ABD'de Demokrat partinin başkan adayı Hillary Clinton hakkında başlattığı ikinci incelemede cezai kovuşturmaya gerek olmadığını açıklamasının ardından Clinton'un başkanlık yarışı hakkındaki endişeler hafiflerken, 35 yıldır ilk defa dokuz gündür art arda düşüş kaydeden S&P 500 endeksi dün pozitif bir seyir izliyor.

ABD piyasalarındaki iyimserliğin yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin politika yapıcıların ekonomi politikalarına ilişkin önemli reformları yürürlüğe koyma yolunda adım atmaya devam edeceği ve bu çabaların risklere rağmen ekonomik istikrarı kuvvetlendirmeye destek olacağı değerlendirmesiyle Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana yükseltmesi de piyasaları destekledi.

S&P Cuma günü piyasa kapanışı sonrası attığı adım ile Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altındaki BB olan notunu korudu.

Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan HDP'nin aralarında eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu yedi milletvekili tutuklandı. HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi.

Analistlerin verdiği bilgiye göre HDP'nin TBMM çalışmalarını durdurması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilir.

Vekillerin bir ay içinde 5 kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul'da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor. Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamento'da 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde önceki gün spot kapanış yüzde 10.31 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.38 oldu. dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.38 olurken valörde son işlem yüzde 10.48 oldu.

Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde Cuma günü spot kapanış yüzde 9.31 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.50 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.42 olurken valörde son işlem yüzde 9.60 oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.