9 °C

Dolar/TL son 1,5 yılın zirvesinde

INB Bank Döviz Masası Müdürü Metin, "Şu anda piyasadaki oynaklık da ciddi anlamda artmış durumda. Bu da TCMB'nin istemediği bir şey. O yüzden piyasaya sözlü bir müdahale ile bu hareketliliği frenlemek isteyebilir" dedi.

Dolar/TL son 1,5 yılın zirvesinde

İSTANBUL - Dolar/TL 9 Mayıs'tan beri devam eden yükselişini sürdürerek son 1,5 yılın en yüksek seviyesi olan 1,8795 seviyesine kadar yükseldi.

9 Mayıs'ta 1,7905 seviyesinde bulunan dolar/TL, o tarihten bugüne yaklaşık yüzde 5 oranında değer kazanarak 1,8795'i gördükten sonra şu dakikalarda 1,8750 seviyesinde işlem görüyor. En son 9 Ocak 2012 tarihinde bu seviyelerin gören dolar/TL'nin tarihi zirvesi ise 28 Aralık 2011 tarihinde gördüğü 1,9230 seviyesinde bulunuyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, Fed'in parasal genişlemeyi azaltacağına dair beklentilerin Amerikan tahvillerinin yükselişine neden olduğunu belirtirken, bu durumun tüm gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini, satışların geldiğini ve yurt içinde de gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 5,85'e kadar yükseldiğini söyledi.

Dolar/TL'de gün içinde 1,8750'nin üzerinin görüldüğünü belirten Metin, şunları aktardı:

"Piyasalarda bu hareketin devam edip etmeyeceği ABD'deki gelişmelere bağlı. Şu anda yeni seviye 1,85-1,90 bandı. Dolar/TL'de kısa dönemde 1,8780 seviyesi izlenecek. 1,8780 seviyesi kırılırsa o zaman 1,90'a hareket başlayacak. Dolar/TL'de 1,90'ın psikolojik bir önemi var sadece. Onun dışında seviye olarak bir önemi yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasalar tarafından izlenecektir.

Gelecek hafta TCMB'nin üzerinde çok durduğu reel efektif döviz kuru açıklanacak. Reel efektif döviz kuru 120'nin altına gerilerse bu TL'de biraz değerlenme yaratabilir. Döviz sepeti tekrar 2,1350 - 2,14'e dolar/TL ise 1,8530'a kadar gerileyebilir. Dolar/TL'de 1,8530 önemli bir seviye ve bu seviye aşağı doğru kırılmadığı müddetçe dolar/TL'nin aşağı doğru gitmesini beklememek lazım."

"Bu seviyeler döviz bozdurmak için uygun seviyeler"

Dolar/TL'de 2,15'in aşılması durumunda piyasalarda TCMB'den sözlü bir müdahale gelebileceğine ilişkin beklentilerle ilgili olarak Metin, "Benim de aynı şekilde beklentim var. Ama bunun dolar/TL'nin seviyesinden çok piyasadaki oynaklığın artmasına bağlı olarak düşünüyorum" dedi.

TCMB'nin kura ilişkin bir seviye beklentisinin olmadığını ama piyasadaki oynaklığın artmasını da istemediğini aktaran Metin, şunları söyledi:

"Şu anda piyasadaki oynaklık da ciddi anlamda artmış durumda. Bu da TCMB'nin istemediği bir şey. O yüzden piyasaya sözlü bir müdahale ile bu hareketliliği frenlemek isteyebilir. Dikkat etmek lazım, bu seviyelerden döviz alınır mı? Yukarı gitme ihtimalinin çok olmasına rağmen, TCMB'yi düşünerek beklemek gerektiğini düşünüyorum. Bu seviyeler döviz bozmak için uygun seviyeler. Bu seviyelerden dolar/TL'nin gideceği yer 1,90 olur. Onun üzerinde biraz zor olur. Yatırımcılarda her gün piyasa da dolar/TL kuru yüzde 1-2 yukarı gittiği için biraz bekliyorlar."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap