Dolar/TL yukarı yönlü

Dün majör para birimleri karşısında yüzde 1'den fazla değerlenerek pozitif ayrışan TL bugün aşağı yönlü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar kuru, iki gün üst üste 4 lira seviyesinde fiyatlandıktan sonra dün sert geriledi ve 3.94'ün altını test attı. Kur bugün ise yeniden yukarı yönlü.

Geçtiğimiz cuma günü Asya seansında 4.0368'e yükselerek rekor kıran ve dün 4.0162'ye kadar yükselen dolar/TL, ilk etapta tepki vermediği büyüme verisi sonrası aşağı yönlü hareket etti.

Kur bu sabah 3.94'ün hemen altını test ettikten sonra saat 09:50'de 3.9585'de yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.8778 seviyesinde.

Hafta boyunca yükseliş eğiliminde olan tahvil faizi de geriledi ve 10 yıllık tahvilin getirisi yüzde 1,95 düşüşle 12,57'ye geldi.

Dolar endeksi ise dün 89,80 seviyesinin üzerine doğru hareketlendikten sonra 89,75'e gevşedi. 

Dün, son dönemde gözlenen rekor değer kayıplarının bir düzeltmesinin yaşandığını ifade eden uzmanlar, TL lehine hareketlerin kalıcılığı için makro verilerde iyileşmenin önemine işaret etti.

Yüksek enflasyon ve cari açık gibi dengesizliklerin Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmaya devam edeceğini belirten uzmanlar, bu çerçevede TL'nin kırılgan kalmayı sürdüreceğini kaydetti.

Bu arada bugün "Kutsal Cuma" nedeniyle başta ABD olmak üzere Almanya, Güney Afrika, İngiltere gibi ülkelerde borsalar işlemlere kapalı olacak.

Küresel piyasalar tatildeKüresel piyasalar tatilde

Etiketler