23 °C

Dolar/TL'de hareketler yukarı yönlü

Dolar/TL güne 5.32'li seviyelerden başladıktan sonra genel olarak yukarı yönlü bir seyir izlerken, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL'nin bugün dolar karşısındaki değer kaybı bir ara yüzde 1'i aştı.

Dolar/TL'de hareketler yukarı yönlü

Bu sabah güne 5.32 civarında başlayan dolar/TL gün içinde bir ara 5.4050'yi test ettikten sonra 5.35 - 5.40 aralığında işlem görüyor.

Öte yandan Hazine bugün gerçekleştirdiği iki yıllık gösterge tahvil ihalesinde piyasadan ROT'ta 1,5 milyar TL, ihalede 504.4 milyon TL olmak üzere toplamda 2 milyar TL borçlandı.

İş Yatırım Hazine ve Portföy Yönetimi Uzmanı Burak Seçkin, "Bugünkü ihalede Hazine yüksek tutarda satış yapmış gibi görünse de dağılıma bakıldığında aslında ağırlıklı olarak rekabetçi olmayan tekliflerde (ROT) borçlanma yapıldı, ihalede daha az satış gerçekleşti. Dolayısıyla faiz de piyasa seviyesinin oldukça altında oluştu. Düşük hacimlere rağmen ihale kaynaklı kısa kağıtta yukarı hareket var. Bundan sonra Hazine'nin ihale takvimine birebir bağlı kalmayacağının işareti bunlar" dedi.

İkincil piyasa faizlerinde yukarı yönlü bir seyir olduğunu söyleyen Seçkin, "Bu da algının bozulması ile ilgili. Hazine ihtiyaç duyduğu oranda çevirdi . Geçen ayı uzun kağıtların ihracının iptal edilmesi ardından gelecek haftaki 7 yıllık FRN'de de az satış bekliyorum, hatta belki iptal bile olabilir" dedi.

Hazine'nin Aralık ayı borçlanma programı çerçevesinde bugün gerçekleştirdiği iki yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 18.62 oldu.

Aynı tahvilde bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz ise yüzde 21 seviyesinde. Yarın valörde ise işlemler yüzde 21.35'in de üzerine çıktı.

Dolar/TL'nin sabahtan beri yukarı yönlü seyrettiğini söyleyen Seçkin, "Cari fazla verilmesi olumsuz bir tablo değil ancak büyümenin yavaşlaması, faiz indirimlerine dair beklentiler TL'de olumsuz fiyatlama yaratmış olabilir. Diğer taraftan Fed konusunda hala rahatlama yok, bir yandan da yerel seçim iyice takvime giriyor" dedi.

Cari denge TL'deki değer kaybının ithalatı yavaşlatması ve zayıf büyümeyle üst üste üçüncü ayında da fazla verirken finansman kalitesinde bozulma ise belirginleşiyor. Türkiye ekonomisi, iktisadi faaliyetteki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte Ağustos ve Eylül aylarının ardından Ekim ayında da fazla verdi. Ekim ayında cari fazla 2.77 milyar dolar olurken ekonomistler Kasım ayında da azalan bir trendde de olsa cari fazla öngörüyorlar.

TCMB'nin 13 Aralık PPK toplantısı bekleniyor

Bu haftanın asıl gündem maddesi ise TCMB'nin 13 Aralık'ta gerçekleştireceği yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Reuters'ın 20 kurumun katılımı ile yaptığı ankette hiç bir katılımcı yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo faizinde değişiklik beklemiyor.

Piyasalarda geçen hafta açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri ardından 13 Aralık'taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dahil "erken faiz indirimi" beklentisi fiyatlanmaya başlanmış ve bu fiyatlama küresel satış baskısıyla birleşerek birkaç işlem gününde TL'de ciddi bir değer kaybı yaratmıştı. Bu çerçevede dolar/TL geçen hafta 5.46 seviyesine kadar yükseldi ancak TCMB ve FİKKO açıklamaları ardından bu beklenti fiyatlaması büyük ölçüde ortadan kalkmıştı.

Kurda Türkiye'nin enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarının seyri yakından izlenirken, küresel piyasalarda ticaret savaşları da yakından takip ediliyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinin de yön verdiği piyasada yurtiçinde bu haftanın en önemli gündem maddesi ise 13 Aralık'ta yapılacak olan PPK toplantısı olacak.

Tahvil faizleri yükselişte

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 17.37, valörde son işlemde yüzde 17.40 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 17.54 oldu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap