17 °C

Dolar/TL'de yüzde 2 düşüş etkili oldu

Yurt içi piyasanın kapalı olduğu günde dolar/TL, uluslararası piyasalarda 5.52 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar/TL'de yüzde 2 düşüş etkili oldu

Dunya.com - Dolar/TL, uluslararası piyasalarda yüzde 2'nin üzerinde düşüşle 5.52 seviyelerine kadar geriledi. 

Gün içerisinde 5.5201 seviyesine kadar inen kur, ardından 5.54 seviyelerine çıktı. 

Dolar/TL, ABD'li rahip Brunson'un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye ABD ilişkileri ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle önceki hafta 5.5267'ye kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti. Cuma günü 5.60’ın üzerinde dengelenen doların yarın 5.60’ın altında güne başlaması bekleniyor.

Türk Lirası lehine hareketlerin devam etmesi durumunda yeniden 5.50 ve sonrasında 5.42 desteklerinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Bankacılar Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından piyasanın yılın son enflasyon raporuna ve ekim ayı enflasyon verilerine odaklanacağını belirtiyorlar. Enflasyonda ise siyasilerin "en kötünün geride kaldığı" söylemi ardından piyasaların da en azından yukarı yönlü yeni daha sürpriz öngörmemeleri piyasalarda iyimserliği de beraberinde getiriyor. Yılın son enflasyon raporu Çarşamba günü açıklanacak.

Yurt dışında ise Japonya (BOJ) ve İngiltere (BOE) merkez bankalarının faiz ve politika kararları, ABD’de tarım dışı istihdam, Euro Bölgesinde öncü büyüme ve TÜFE ile PMI rakamları izlenecek.

Euro, Merkel ile dalgalandı

Merkel'in siyaseti bırakacağı haberleri üzerine euro, dolar karşısında değer kaybetti. Parite 1,1361'e kadar indi. Ancak daha sonra Merkel'in başbakanlık dönemini tamamlayacağı ve sadece parti genel başkalnlığını bırakacağının netleşmesi üzerine parite yeniden 1,14'ün üzerine çıktı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap