21 °C

'Draghi' sonrası euro, 4 lirayı aştı

Euro/TL, Draghi'nin ECB'nin faiz kararı sonrası yaptığı açıklamaların ardından 4.01'in üzerine çıktı. Kur sabah saatlerinde uluslararası piyasada 4 liranın hemen altında seyrediyor.

'Draghi' sonrası euro, 4 lirayı aştı

Euro/TL, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin bankanın faiz kararı için yaptığı açıklamaların ardından yükselişe geçti. Kur, 4.0119 seviyesine kadar ulaştı.

Euronun yükselişine eşlik eden dolar ise TL karşısında 3.7830 seviyesine kadar yükseldi. 

Daha sonra bir miktar gerileyen Euro/TL sabah saat 07.20'de uluslararası piyasada 3.99 seviyesinde hareket etti. Buna paralel dolar/TL de 3,77 sınırında işlem gördü.

ECB, piyasa beklentisi doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmedi. 

ECB'den yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi'nin bugünkü toplantısında faiz oranlarını sabit tutma kararı aldığı belirtilerek, politika faizinin sıfırda, mevduat faizinin eksi yüzde 0,40'ta ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te bırakıldığı ifade edildi.

Açıklamada, faiz oranlarının uzun bir süre mevcut ya da daha düşük seviyede devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Draghi: Eurodan vazgeçilemez

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, faiz kararının açıklanmasının ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, düzenli yapılan ekonomik ve parasal analizlere dayanarak anahtar faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldıklarını bildirdi.

Faizlerin uzun süre için mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalması yönündeki beklentilerinin sürdüğünü aktaran Draghi, varlık alım programının bu ay sonuna kadar aylık 80 milyar euro olarak devam edeceğini, nisan 2017'den itibaren ise varlık alım programının aylık 60 milyar euro seviyesinde aralık 2017 sonuna kadar süreceğini ve gerektiğinde daha da uzatılabileceğini dile getirdi.

Euro bölgesinde deflasyon riskinin büyük ölçüde ortadan kalktığını ifade eden Draghi, ancak bununla birlikte enflasyon konusunda zafer ilan etmek için çok erken olduğu uyarısında bulundu.

Draghi, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğinden ayrılış kararı üzerinden geçen süreye karşın henüz bir risk oluşmamakla birlikte, bu ayrılışın bir risk olarak görüldüğünü vurguladı.

Avrupa'daki seçimlerin anımsatılması üzerine eurodan vazgeçilmesinin söz konusu olmayacağına dikkati çeken Draghi, "euro, tek pazarın üzerinde zenginleşeceği bir sütun oldu. Euro burada kalacak. eurodan vazgeçilemez. Daha üretken bir soru, refahı nasıl artıracağımızdır." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap