9 °C

Dünyanın en eski bankasının geleceği tehlikede

İtalya'da Renzi'nin referandum yenilgisiyle Monte Paschi bankasının geleceği tehlikeye girdi. Bankanın ay sonuna kadar yatırımcılarla anlaşması ya da kamu yardımı alması gerekiyor.

Dünyanın en eski bankasının geleceği tehlikede

İtalya'da Başbakan Matteo Renzi'nin istediği anayasa reformunun dün yapılan referandumda reddedilmesiyle, ülkede siyasi istikrarsızlığın artması beklenirken, dünyanın en eski bankası olarak bilinen Monte dei Paschi di Siena bankasının beklediği 5 milyar euroluk kurtarma planı da suya düştü. 

Ağır ödenmemiş borç yükü altında zorlanan bankanın bu ay sonuna kadar bu parası gerekiyor. Aksi halde tasfiye sürecine girmek durumunda.

Ancak Renzi'nin sorumluluğunu üstlendiği referandum yenilgisinden sonra istifa edeceğini açıklamasıyla ülkeyi şimdi erken seçim bekliyor.

İtalya Başbakanı'ndan istifa kararıİtalya Başbakanı'nı istifa ediyor

Avrupa'nın en zayıf bankası

Bu yaz yapılan banka stres testlerinde Avrupa'nın en zayıf bankası seçilen Monte dei Paschi, birkaç büyük yatırımcıdan sağlam taahhütler almayı ve çarşamba ya da perşembe günü hisse satışına gitmeyi planlıyordu.

Yatırım bankaları, Monte dei Paschi'nin nakit çağrısına uyup uymama konusunda karar vermek üzere bugün toplandılar ancak bankanın hisseleri bu süreçte büyük iniş ve çıkışlar yaşıyor.

Daha önce varılmış bir anlaşmanın koşullarına göre, yatırım bankaları olumsuz piyasa koşullarını gerekçe göstererek anlaşmadan çekilebilirler.

Bankanın yönetim kurulu ise yarın toplanacak.

Kamu kaynaklarından para aktarılabilir

Bankacılar ve Avrupalı yetkililer, Monte dei Peschi'yi kurtarma planı başarısız olursa İtalyan hükümetinin, bir krizi önlemek için devreye girip bankaya kamu kaynaklarından para pompalamasının bekleneceğini söylediler.

Morgan Stanley analistleri ise yayınladıkları notta, "İnanıyoruz ki "hayır" oyu Monte dei Paschi'nin bir çıpa yatırımcı bulmasını daha zorlaştıracak. Gereken sermaye artırımının boyutu ve değeri dikkate alındığında, zorluk gerçekten büyük" dediler.

İtalya’da gözler bankalara çevrildiİtalya’da gözler bankalara çevrildi

Euro bölgesindeki finans krizinin en ağır döneminde bile İtalyan hükümeti, bankalara kamu fonları enjekte etmemek ve Avrupa Birliği'nden kurtarma yardımı talep etmemekte direnmişti. Ancak hükümetin elinde sektörü düzeltmek için kullanabileceği özel çözümler tükenmiş görünüyor.

Bankacılık sektörünün ağır resesyon döneminde birikmiş olan 360 milyar euroluk ödenmemiş borç yükü var.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap