18 °C

ECB, faizlerde değişiklik yapmadı

Avrupa Merkez Bankası beklentiler dahilinde faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

ECB, faizlerde değişiklik yapmadı

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bugünkü toplantısının ardından, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı verildi. Analistlerde, ECB Para Politikası Kurulu'nun faiz oranını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de mevduat ve marjinal faiz oranının değişmeyeceği yönündeydi.

80 milyar euro seviyesinde açıklanan varlık alım programında mart sonuna kadar değişiklik olmayacağı ve Nisan 2017-Aralık 2017 arasında aylık alım miktarının 60 milyar euro olarak uygulanacağı yönündeki karar da tekrar edildi.

ECB, varlık alım miktarını büyütmeye hazır

ECB Yönetim Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada,"Yönetim konseyi enflasyonun, hedef ile tutarlı bir patikada ilerlendiğini görüyor. TAP altında alınmış vadesi dolan menkul kıymelerden ana para ödemelerinin yatırıma yönetilmesiyle net alımlar yapılacak. Eğer görünüm daha az olumlu hale gelir veya finansal şartlar enflasyonda sürdürülebilir ilerleme patikasında gidişle tutarsız hale gelir ise Yönetim Konseyi varlık alım miktarının büyüklüğü ve süresini artırmaya hazır" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap