16 °C

Euro 4 lirayı, dolar 3.78'i geçti

Haftaya rekorlar kırarak başlayan döviz piyasalarında dün de rekor üstüne rekor kırılıyor. Dolar/TL, bu gün rekoru 3.7876'ya taşırken, euro, ise 4.0128'i gördü. İngiliz Sterlini ise 4.6022'ye kadar çıktı.

Euro 4 lirayı, dolar 3.78'i geçti

Küresel değer kazancı ve yurtiçi endişelerin baskısıyla önceki gün 3.74 ile tarihi zirveyi gören dolar, bu sabah ilk işlemlerde rekorunu 3.78'in üzerine taşıdı. Euro ise 4 liranın üzerine çıktı.

Dolardaki küresel değer kazancı ve devam eden lokal endişelerle önceki gün sert yükselişle tarihi zirveyi gören dolar/TL, dün de rekor yolculuğuna devam ediyor. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmanın sürdü.

Bu sabah ilk işlemlerde 3.7210/3.7240 seviyesinde olan dolar/TL, 3.7876'ya kadar yükselerek rekorunu yeniledi.

Bu sabah 3.9467/3.9505 seviyesinde olan euro/TL ise 4.0128'e kadar çıkarak tarihi rekor kırdı. 

Zirve seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda, her iki para birimine karşı TL'nin günlük kaybı yüzde 2'yi geçti. 

Diğer taraftan İngiliz Sterli'ni gün içerisinde 4.6022'ye kadar yükseldi.

Merkez Bankası'ndan müdahale

Dövizde yaşanan bu yükselişten sonra Merkez Bankası harekete geçti ve piyasalara 1,5 milyar dolar ilave likidite sağlayacak adımlar attı.

Merkez Bankası'nın müdahalesi sonrasında dolar kuru 3.75 seviyesinin altına indi. Ancak, yeniden yükselişe geçen kur tekrar zirve seviyelerine yaklaştı.

Dolarda işlemler piyasaların kapanış saatlerinde 3.7670 TL'den geçiyor. MB hamlesi sonrası 3.9824'e inen euro aynı saatte 3.9930; 4.57'ye inen sterlin ise 4.5840 TL'de bulunuyor. 

Bankacılar önceki gün TL'de negatif ayrışma için belirli bir haber ya da gelişme olmadığını, negatif ayrışmayı mevcut gelişmelerin oluşturmaya devam ettiğini söylediler.

Ekonomistler MB'nin müdahalesini değerlendirdiEkonomistler MB'nin müdahalesini değerlendirdi

Ekonomi yönetimi dolar ve MB hamlesi için ne dedi?Ekonomi yönetimi dolar ve MB hamlesi için ne dedi?

En yüksek getirili yatırım açıklandıEn yüksek getirili yatırım açıklandı

Dolar neden yükseliyor?

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.

Buna paralel önceki gün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olan TL'de yılbaşından bu yana değer kaybı yüzde 4.5 oldu.

3.80 seviyesi önemli

Bir bankacı TL'nin yılbaşından bu yana olumsuz ayrıştığını söyleyerek, "Dolayısıyla TL'deki bu değer kaybını Fed ve Trump beklentileri ile açıklamak yetersiz, yurt içi unsurlar etkili. Türkiye'ye ilişkin algının kötüleştiği anlaşılıyor. TCMB'nin 24 Ocak toplantısında faiz artırıp artırmayacağı, ne kadar artıracağı önemli. Bu noktada piyasada 'kurun gerilemesi için 25-50 baz puanlık artış yeterli olmaz, daha fazla artış olmalı ki TL kaybının bir kısmını geri alabilsin' düşüncesi var" dedi ve şöyle devam etti:
"Ancak TCMB'nin anlamlı bir faiz artırımı yapacağına dair pek inanç yok. Diğer taraftan 27 Ocak'ta Fitch değerlendirmesi var. Siyasi ve jeopolitik haber akışı da cabası. Bütün bunlar bir araya geldiğinde ise piyasada döviz satmak isteyen olmuyor, talep olduğunda da kur yükseliyor. Bugün (dün) euro/dolarda bir miktar yükseliş var ki dolar/TL de hafif geriledi. Ama kurda 3.75 seviyesi ilk psikolojik direnç, sonrasında ise 3.80 seviyesi önemli."

Erken seçim riski de fiyatlanıyor

Yatırımcıların siyasi endişeler arasında gösterdiği ve ana senaryo olmasa da erken seçim riskini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklifin görüşmeleri önceki gün başladı.

Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin ilk turu çerçevesinde teklifin tümüne ilişkin görüşmeler tamamlanarak, 338 oyla maddelerine geçilmesi önceki gün gece kabul edildi.

Teklifin TBMM'de kabulü durumunda anayasal gereklilik olan 60 günün geçmesinin ardından Nisan ayında referandum düzenlenecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Selim Demirpençe Faizi arttırma arttırma nereye kadar hergun yükselen bu dolar faizden daha beter hergun üzerine koyuyor buda faiz değilmi başıboş gibi gidiyor birileri köseyi dönüyor garip hep garip olan vatandaşa oldu herseye zam gelmişti yine gelecek yine gelecek