9 °C

Euro Bölgesi PMI 70 ayın en yüksek seviyesinde

Euro Bölgesi'nde şubat ayı nihai imalat sanayi PMI, 55,4 puan ile Nisan 2011’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Euro Bölgesi PMI 70 ayın en yüksek seviyesinde

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in verilerine göre, Euro Bölgesi nihai imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ocakta 55,2 iken, şubatta hafif yükselerek 55,4’e ulaştı. Daha önce açıklanan öncü veri 55,5 puan seviyesindeydi.

Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli göstergelerden kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, 55,5 puanlık piyasa beklentisinin de hafif altında gerçekleşti.

En yüksek PMI Hollanda'da

Ülkeler bazında ele alındığında Hollanda’da şubat ayı nihai imalat sanayi PMI 58,3 puanla 70 ayın en yükseğine, Avusturya’da 57,2 ile 2 ayın en yükseğine, Almanya’da 56,8 puanla 69 ayın zirvesine, İtalya’da 55 puanla son 14 ayın en yükseğine, İspanya’da 54,8 ile 3 ayın yükseğine, İrlanda’da 53,8 puanla 3 ayın zirvesine, Fransa’da 52,2 ile yine 3 ayın yükseğine ve Yunanistan’da da 47,7 puanla 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Euro Bölgesi’nde zayıf Euro döviz kuru, ihracat rekabetçiliği için bir teşvik kaynağı olmasına rağmen, aynı zamanda satın alma fiyatlarının yükselmesine neden olan önemli bir faktör olarak belirlendi.

"Şirketler iyimser"

IHS Markit Economics Baş Ekonomisti Chris Williamson, verilere ilişkin değerlendirmesinde, Euro Bölgesi’ndeki üreticilerin yaklaşık altı yıldır en güçlü üretim ve sipariş defteri büyümesi bildirdiklerini dile getirdi.

Şirketlerin gelecekle ilgili daha iyimser olduğunu vurgulayan Williamson, "Şirketler açıkça iyi zamanların devam edeceğini bekliyor. Bu yıl firmalar, bölgedeki borç krizinden bu yana geçen yıllara kıyasla gelecek konusunda daha iyimser görünüyorlar." ifadelerini kullandı.

Almanya'da imalat PMI 6 yılın zirvesine çıktıAlmanya'da imalat PMI 6 yılın zirvesine çıktı

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap