4 °C

Euro'ya Renzi darbesi

Euro, yapılan anayasa referandumunda mağlubiyet alan İtalyan Başbakanı Matteo Renzi'nin istifa edeceğini açıklamasının ardından 20 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro'ya Renzi darbesi

Euro, yapılan anayasa referandumunda mağlubiyet alan İtalyan Başbakanı Matteo Renzi'nin istifa edeceğini açıklamasının ardından ülkenin kırılgan bankalarının baskı altında kalacağı endişesiyle başlayan riskli varlıklardan kaçışa paralel olarak 20 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro, İtalyan Başbakanı Renzi'nin anayasa reform teklifinin referandumda reddedilmesinin ardından istifa edeceğini açıklaması sonrasında Euro Bölgesi'nde siyasi belirsizliğin artması sonucu dolar karşısında keskin değer kaybetti.

Yatırımcılar euro bölgesinin üçüncü büyük ülkesinde tekrar istikrarsızlığın başlayacağından ve kırılgan bankacılık sektörünün baskı altında kalacağından endişe ederken, euro da dolar karşısında 20 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dolar haftaya yüksek tansiyonla başladıDolar haftaya yüksek tansiyonla başladı

Euro yüzde 1.4 değer yitirerek 1.0505 dolara kadar geriledi. Geçen ay gördüğü ve önceki yıllarda birkaç defa geri döndüğü 1.5 yılın dip seviyesi 1.0518'in altını test ettikten sonra kayıplarını kısmen azalttı.

Euro/TL ise bu sabah TL'deki zayıflık nedeniyle yükselişini sürdürüyor. İlk işlemler 3.7342/3.7414 seviyesinde bulunuyor.

Uzmanlar 2015 Mart ayında gördüğü dip seviye olan 1.0457'nin altını görmesi halinde euronun 2003 başlarından bu yana en düşük düzeylere gerileyebileceğini ve 1 seviyesine inen bir trendin başlayabileceğini belirtiyorlar. Birçok yatırımcı euronun dolarla parite anlamına gelen 1 seviyesine inebileceğini bir ihtimal olarak görmeye başlarken, işlemciler şu anda 1.05 düzeyinde opsiyon kontratlarından kaynaklanan güçlü alımlar ile karşılaşıldığını belirtiyorlar.

İtalya Başbakanı'ndan istifa kararıİtalya Başbakanı'ndan istifa kararı

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.