10 °C

Eximbank ile Bank of Georgia'dan kredi işbirliği

Türk Eximbank ile Bank of Georgia arasında 20 milyon dolar tutarında ticaretin finansmanına yönelik kredi anlaşması imzalandı

Eximbank ile Bank of Georgia'dan kredi işbirliği

İSTANBUL - Türkiye'nin resmi ihracat destek kuruluşu Türk Eximbank ile Gürcistan bankası Bank of Georgia arasında, Türkiye'den Gürcistan'a ihraç edilecek tüketim ve yatırım mallarının finansmanında kullanılmak üzere, 20 milyon dolar tutarında rotatif bazlı, ticaretin finansmanına yönelik kredi anlaşması imzalandı. 

Anlaşma kapsamında Türk Eximbank tarafından sağlanacak finansman desteği ile Bank of Georgia, Türkiye'den mal ithal eden Gürcistanlı alıcılara, finansal kaynaklarını çeşitlendirmeleri ve Türkiye'den Gürcistan'a gerçekleştirilen ihracatın arttırılmasına yönelik kredi hizmeti sunacak. 

İmza töreninde konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Eximbank'ın dünya genelinde sigorta-garanti ve doğrudan kredi desteği sağlayan sayılı ihracat kredi kuruluşlarından biri olduğunu belirtti. Söz konusu anlaşma ile Türkiye'deki ihracatçı firmalar ve Gürcistan'daki ithalatçı firmaların iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi yönünde teşvik edeceğini dile getiren Kaplan, anlaşma kapsamında Gürcistan'daki ithalatçılara kullandırılacak 24 aydan kısa vadeli kredilere Türk Eximbank'ın yüzde 100 finansman desteği sağlayacağını belirtti. 

Bank of Georgia Genel Müdür Yardımcısı Nikoloz Gamkrelidze ise 20 milyon dolar tutarındaki kredi anlaşmasının, ticaretin finansmanına yönelik lider konumlarını daha da güçlendireceğini ve kurumsal müşterilerine köklü bir geçmişe sahip olan Türkiye ile Gürcistan arasındaki ekonomik işbirliği fırsatlarından yararlanma imkanı getireceğini ifade etti. 

İmza törenine bankanın Türkiye Ofisi başkanı Nikoloz Gilauri de katıldı. Tören, imzaların atılmasının ardından Kaplan'ın konuk banka yöneticilerine hediye takdimiyle sona erdi. Gürcistan'ın en büyük bankası kabul edilen Bank Of Georgia geçen yıl Türkiye'de temsilcilik açmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.