11 °C

Faiz 1.5 yılın dibinde

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 8'in altına gerileyerek yaklaşık 1.5 yılın en düşük seviyesine geldi

Faiz 1.5 yılın dibinde

İSTANBUL - Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi petrol fiyatlarındaki düşük seyir ve enflasyonun önümüzdeki dönemde düşeceği beklentisiyle 20 Haziran 2013'ten bu yana en düşük olan yüzde 8 seviyesinin altına geriledi. Gösterge olan 24 Temmuz 2024 itfalı 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 7.97'ye kadar geriledi.

İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilin bileşik faizi de yüzde 7.73 ile yaklaşık bir yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Bir bankanın tahvil-bono işlemcisi, "Petrol fiyatlarında son dönemde devam eden düşüş ve enflasyonun gerileyeceği beklentisi tahvil tarafına alım getiriyor. Enflasyonda düşüş 2015'te başlayacağından bu aylar son fırsat gibi. Enflasyonda belirgin iyileşme görüldükten sonra faiz indirimi de gelecek. Öte yandan Fed'in faiz artışının çok hızlı olmayacağı da kesinlikle fiyatlanıyor artık. Ayrıca ECB tarafı da etkili, ABD kadar etkileyemeyecek bizi ama sonuçta bir parasal gevşeme söz konusu" dedi.

Haziran ayında 115 doların üzerine çıkan Brent petrolün varil fiyatı kısa süre önce 76.76 dolar ile dört yılın en düşük seviyesine geriledi. Brent petrolün varil fiyatı 78.3 dolar seviyesinden işlem görüyor.

TCMB de mevcut para politikası duruşu altında enflasyonun 2015 yılında Enflasyon Raporu'nda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörüyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.