15 °C

Faiz artışı beklentileri eylüle sarktı

ABD piyasalarının nabzının attığı Wall Street’in major bankaları, Fed’in faizleri eylül ayı ve sonrasında artıracağını bekliyor.

Faiz artışı beklentileri eylüle sarktı

Reuters’ın anketine göre, Wall Street’in önde gelen bankaları, ABD Merkez Bankası Fed’in faizleri ilk olarak Eylül ayında artıracağını öngördü. Fed ile doğrudan iş yapan 16 bankadan 12'si, Çarşamba gününden sonra olası bir faiz artışının Eylül ya da sonrasında geleceğine inandıklarını belirtti. 

Reuters'ın 6 Mart'ta  yaptığı ankete katılan 16 bankadan 9'u Fed'in Haziran ayında faiz artırımına gideceği tahminini yapmıştı. O dönemde sadece 7 banka Eylül ayını öngörmüştü. 

Fed Çarşamba günkü açıklamasında beklendiği gibi ‘sabırlı’ ifadesini kaldırdı ve ekonomiye dair beklentilerini düşürürken, önümüzdeki iki yıllık süreçte faizi artıracağının sinyalini verdi. Çarşamba günkü açıklamaların öncesinde, Fed’in ‘faiz artışında sabırlı olunacak’ ifadesini kaldırmasının Haziran’da faiz artışı anlamına geldiği belirtiliyordu. 

Neden Eylül? 

Finansal danışmanlık şirketi Daiwa Capital Markets America’nın Baş Ekonomisti Mike Moran, “Fed, açıklamalarında ekonomiye dair beklentilerini düşürdü. Büyüme ve enflasyon öngörülerinin düştüğünü gördük” dedi ve beklentilerin Haziran ayından Eylül’e kaydırılmasının bundan kaynaklandığını ifade etti. 

Güçlü dolar ve enflasyon endişesi

Deutsche Bank ekonomisti Joe LaVorgna ve Brett Ryan, müşterilerine yazdığı notta, “Bizim görüşümüze göre, Fed net bir şekilde dolardaki güçlenmeden ve enflasyondaki kıpırdanmamadan endişe etti ve beklentilerini düşürdü” dedi.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap