26 °C

Faiz kararı piyasayı rahatlattı

Merkez Bankası'nın 625 baz puanlık faiz artışı dolar kurunu 6.43 seviyesinden 6.01 seviyesine kadar geriledi. Borsa İstanbul, 94.000 puanı geçerken, tahvil faizleri sert düştü.

Faiz kararı piyasayı rahatlattı

DÜNYA ONLİNE

TCMB'nin politika faizini 625 baz puan artırması piyasalarda ciddi bir toparlanmayı beraberinde getirdi. Dolar kuru 6 sınırını test ederken, Borsa İstanbul, analistlerin önemli bir direnç olarak gördükleri 94.000 puanın üzerine çıktı. 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 6'yı aşan oranda düşüş yaşadı.

Bu kararın kısa vadede TL varlık fiyatlarında istikrar sağlaması bekleniyor.

Analistler, Merkez Bankası'nın attığı adım sonrasında algılamalardaki bozulmanın önüne geçildiğini ve piyasada bir rahatlama oluştuğunu belirtiyor. Bu hamlenin TCMB'nin kredibilitesinin şu an için onarılması açısından yeterli olduğu belirtilirken, daha fazla faiz artırımı öngörülmüyor.

Diğer taraftan, ekonomik zorlukların devam ettiği ve önümüzdeki günlerde Orta Vadeli Program'ın yakından takip edileceği vurgulanıyor.

Dolar 6.01'den döndü

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın politika faizini piyasadaki ortalama beklentinin üzerinde artırmasının ardından sert gerileyerek 6.01'i test ettikten sonra 6.15-6.20 aralığında dengelendi. Euro/TL ise 7 seviyesine geriledikten sonra 7.20 civarında dengelenme çabasına girdi. Döviz sepeti kapanış saatleri itibariyle yaklaşık yüzde 2,4 oranında gevşedi.

Borsa, bankalar öncülüğünde yükseldi

TCMB'nin faiz kararı öncesi yatay olan Borsa İstanbul, politika faizinin beklentilerin üzerinde artırılmasının ardından hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. BİST 100, yüzde 2.38 kazançla 94.419 puana yükseldi. Bir ara yüzde 5’i geçen oranda yükselen bankacılık endeksi günü yüzde 4,84 kazanımla 99.199 puandan tamamladı. 

BİST 100 endeksinde 94.000 seviyesinin geçilmesini önemli bulan analistler, endeksin bu seviye üzerinde kalması halinde olumlu seyrini devam ettireceğini düşünüyor.

Faizler sert geriledi

Merkez Bankası'nın kararıyla birlikte gösterge tahvil faizleri de sert geriledi.

Güne yüzde 20'nin üzerinde başlayan 10 yıllık gösterge tahvil getirisi kapanışı yüzde 19'dan yaptı. Böylece 10 yıllık tahvil faizindeki günlük düşüş yüzde 6,45 oldu.

TCMB'den 625 baz puan faiz artışı geldiTCMB'den 625 baz puan faiz artışı geldi

Ekonomistler faiz kararını değerlendirdiEkonomistler faiz kararını değerlendirdi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap