19 °C

Faizler yüzde 8'in altını gördü

Gösterge iki yıllık tahvilin bileşik getirisi %8'in altını test ederek son bir yılın en düşük seviyesini gördü

Faizler yüzde 8'in altını gördü

İSTANBUL - Gösterge iki yıllık tahvilin bileşik getirisi Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine gidebileceği beklentisiyle yüzde 8'in altını test ederek son bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Tahvil/bono piyasasında 13 Temmuz 2016 itfalı iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7.99'a gerileyerek en son Kasım 2013'te test ettiği seviyelere geriledi

Dün Haziran başından beri test edilen en düşük seviye olan yüzde 8.08'e kadar geriledi. Dün iki yıllık göstergede spot kapanış yüzde 8.14 bileşik seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 8.08 olmuştu.

TCMB'nin faiz indirimine giderek yaklaştığını düşünürken ekonomistler, Kasım ayının indirim için ağırlıklı olarak erken olacağını öngörüyorlar.

Bankacılar, TL'nin değer kazanması, petrol fiyatlarındaki düşüş, enflasyonun baz etkisiyle önümüzdeki dönemde gerileyecek olması ve kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P) tarafından Cuma günü açıklanması beklenen not gözden geçirmesinden olumlu bir sonuç çıkabileceği beklenmesinin de faizlerdeki düşüşü destekleyen diğer faktörler olduğunu belirttiler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap