22 °C

Fed öncesi Facebook ve Venezuela gündemde

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın bugün başlayacak toplantısı öncesinde dalgalı bir seyir izlerken, teknoloji hisselerindeki sert düşüşler ve siyasi gelişmeler takip ediliyor.

Fed öncesi Facebook ve Venezuela gündemde

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugün başlayacak ve yarın sona erecek toplantısından faiz artırım kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, ABD Başkanı Donald Trump'ın attığı adım ve açıklamaları ile New York borsasında teknoloji hisselerindeki sert düşüşler gündemin odağına yerleşti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un hisseleri, kullanıcılarının verilerinin kötü amaçlı kullanıldığına yönelik iddiaların ardından, son 5,5 yılın en sert günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

Bir veri analiz şirketinin yaklaşık 50 milyon Facebook hesabından veri topladığı ve bu verileri ABD seçimleri ve Brexit referandumunu etkilemek için kullandığı iddialarının ardından, yetkililerin Facebook'u hedef alan açıklamaları ile şirket hisselerinden başlayan satışlar, diğer teknoloji şirket hisseleri ve tüm borsayı etkisi altına aldı. Dün Nasdaq teknoloji endeksi yüzde 1,84, Dow Jones endeksi yüzde 1,35 ve S&P 500 endeksi de yüzde 1,42 değer kaybetti.

Venezuela'ya dijital para yasağı

ABD'de ayrıca Trump'ın, Venezuela'ya yeni yaptırımlar uygulanacağı açıklamaları ve Venezuela yönetimine ait dijital para birimlerinin kullanımını yasaklaması da gündemin önemli konu başlıklarıydı. Analistler, Fed'in bugün başlayacak toplantısında faiz artırılmasına kesin gözüyle bakıldığı için piyasaların yarın açıklanacak FOMC karar metnindeki ifadeler, faiz projeksiyonları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın ilk basın konferansında yılın geri kalanı için vereceği ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Sterlin Brexit'te uzlaşı ile değerlendi

Avrupa tarafında, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere'nin, Brexit'in ardından 2 yıl kadar sürecek bir geçiş süreci konusunda anlaşma sağlaması ile sterlin diğer para birimleri karşısında değer kazanırken, pay piyasalarında ise satış baskısının devam ettiği görüldü. Dün sterlin/dolar paritesi yüzde 0,6 artışla 1,40'ın üzerine çıktı. Açıklanan Euro Bölgesi dış ticaret fazlasının beklentileri aşmasına karşın Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,39, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,13 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi de yüzde 1,69 düşüş kaydetti.

Bugün Asya'da veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle pay piyasalarında iç dinamiklerin öne çıktığı görüldü. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,1 yükseldi.

Facebook hisselerinde 5,5 yılın en sert günlük düşüşüFacebook hisselerinde 5,5 yılın en sert günlük düşüşü

Trump, Venezuela'nın dijital para birimini yasakladıTrump, Venezuela'nın dijital para birimini yasakladı

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap