21 °C

Fitch: Katılım bankalarının büyüme görünümü makul 

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'de İslami katılım bankalarının orta vadeli büyüme görünümlerinin 'makul' düzeyde olduğunu bildirdi.

Fitch: Katılım bankalarının büyüme görünümü makul 

Fitch Ratings bugün yayınladığı raporda, Türk İslami katılım bankaları için orta vadeli büyüme görünümlerinin, son aylardaki zorlu faaliyet ortamında yaşanan cansız büyümeye rağmen makul olduğunu açıkladı..

Fitch, makul büyüme görünümünde hükümetin, İslami katılım bankaların toplam bankacılık sektörü içinde pazar payını 2025'e kadar 2016 9. aydaki yüzde 4,7'den yüzde 15'e çıkarma hedefinin etkili olduğunu vurguladı.

KOBİ'lere verilen yüksek krediler ve bilançolardaki döviz kredileri dikkate alındığında varlık kalitesi için aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirten Fitch, not verdiği İslami bankaların yabancı ana ortaklarının desteklerinde değişikliklere karşı hassas olduklarını da vurguladı.

Fitch, varlık kalitelerinde veya sermaye oranlarında keskin bir kötüleşmenin bankaların tek başlarına ayakta kalma profilleri için negatif olacağını ve 'Yaşayabilirlik' notlarında bir indirime yol açabileceğini de ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap