9 °C

Fitch'ten 'küresel ekonomi' tahmini

Eylül ayından bu yana Euro Bölgesi ve Japonya'daki gelişmelerle küresel ekonomik görünümün bir miktar zayıfladığına dikkat çeken Fitch, 2015 ve 2016 yılları için 'Küresel ekonomik büyüme güçlenecek' değerlendirmesinde bulundu

Fitch'ten 'küresel ekonomi' tahmini

LONDRA  - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonominin her bölgede eşit şekilde olmasa da 2015 ve 2016 yıllarında güçlenmesinin beklendiğini belirtti. 

Fitch Ratings açıklamasında, "Küresel ekonomik büyümenin eşit şekilde olmasa da 2015 ve 2016 yıllarında güçlenmesi bekleniyor. Fitch küresel ekonominin 2014 yılı sonunda yüzde 2,4 seviyesinden 2015'te yüzde 2,9'a, 2016'da da yüzde 3'e yükselmesini öngörmektedir" değerlendirmesi yapıldı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fitch Ülke Derecelendirme Direktörlerinden Gergely Kiss ise şunları kaydetti: 

"Eylül ayındaki son değerlendirmemizden bu yana Euro bölgesindeki, Japonya'daki ve gelişmekte olan büyük ekonomilerdeki koşullar sebebiyle küresel ekonomik büyüme görünümü bir miktar zayıfladı. ABD'de güçlü büyüme, küresel ekonomideki mevcut büyümenin itici gücü. Bu, özel tüketim ve daha yüksek harcanabilir hane halkı geliri ve güçlenen istihdam piyasası ile destekleniyor." 

Petrol büyümeyi tetikleyecek

Fitch açıklamasında, petrol fiyatlarındaki yüzde 20'lik düşüşün gelecek iki yıl boyunca küresel ekonomik büyümeyi yüzde 0,3 artırmasının beklendiği de vurgulandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.