16 °C

Forekste 10 milyar dolar hacim yapamayan elenecek

İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, aylık işlem hacminin 400 milyar TL’yi aştığı foreks piyasasında konsolidasyon bekliyor

Forekste 10 milyar dolar hacim yapamayan elenecek

JÜLİDE Y. GÜRDAMAR

BORSA / FİNANS SERVİSİ - İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, şu anda foreks piyasasında işlem gören aracı kurum sayısının 40 civarında olduğuna dikkat çekerek, “Bu yıl sonunda sektörde bir konsolidasyon bekliyoruz” dedi. Maliyetlerin çok yükseldiğine değinen Memişoğlu, “3 sene önce başladığımızda euro/dolar spreadi 2 puandayken şu anda 0.7’lere düştü. Foreks şirketlerinin kar etmesi çok zorlaştı. Kurumlar çok fazla yatırım yaptı, personel aldı. Bunların sürdürülebilir olması çok zor. Kar eden kurum sayısı 10’u geçmeyecektir” öngörüsünde bulundu. Memişoğlu, bir kurumun kar etmesi için aylık en az 10 milyar dolarlık bir işlem hacmi yapması gerektiğine de işaret ederek “Şu anda bu hacmi yapan 12 aracı kurum var. Onun dışındaki kurumların uzun vadeli bir yapıya dönüşeceğini düşünmüyorum. Hisse senedinde de böyle olmuştu; şirketler kapanmamış, sembolik olarak devam etmişti. Foreks de böyle olabilir” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de foreks işlem hacminin günlük 20 milyar TL, aylık ise 400-450 milyar TL seviyesine çıktığını kaydeden Memişoğlu, “İntegral Foreks’in işlem hacmi de aylık 40-45 milyar TL bandına girdi. İntegral Foreks olarak 2014 yılını 464 milyar TL işlem hacmi ile ilk sırada kapattık. 2015’te dolar bazında en az yüzde 30 büyüme bekliyoruz. Bu da işlem hacminin 2015’te aylık yaklaşık 600 milyar TL’ye ulaşacağı anlamına geliyor” açıklamasını yaptı. 

Kazanç oranları bir hayli düştü 

Foreks piyasasında işlem hacminin euro/dolar paritesi, altın ve dolar/TL üzerinden geçtiğini kaydeden Memişoğlu, “Fakat piyasadaki dalgalanma nedeniyle işlemler son iki aydır petrol ve dolar/TL’de ağırlık kazanıyor. Öte yandan, piyasa volatilitesi arttıkça kayıp/kazanç oranları da değişti ve yatırımcı bazında kazanç oranları bir hayli düştü. Çünkü yatırımcılar marjın tamamını kullanıyorlar” dedi. 

Yatırımcı sayısı 30 bine çıkabilir 

Foreks piyasasında, 2015 Ocak ayına kadar 83 bin hesap açıldığını, bakiyeli hesap sayısının (1 TL üzeri) 55 bin hesap olduğunu kaydeden Memişoğlu, “Yine ocak ayındaki verilere baktığımızda 22 bin yatırımcının işlem yaptığını görüyoruz. Yıl sonunda aktif yatırımcı sayısının 30 bine çıkacağını öngörüyoruz. İntegral’in müşteri sayısı ise 2 bin civarında. Bu rakam piyasanın yüzde 10’una tekabül ediyor” diye konuştu. 

Beşiktaş ile foreksi tanıttık 

Beşiktaş Futbol Kulübü ile süren sponsorluk anlaşması ile ilgili olarak, “İntegral sadece kar eden bir firma değil, sosyal sorumluluk misyonu da taşıyor. Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamındaki “Beşiktaş İntegral Foreks Basketbol Takımı” sponsorluğumuz ile foreksi Türkiye’ye tanıttığımızı düşünüyoruz. Benzer sponsorluklarımız devam edecek” dedi.

Yanıltıcı reklama sınır gelecek

TSPB nezdinde foreks ile ilgili bir komisyon kurduklarını ifade eden Memişoğlu, özellikle foreks piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin yanıltıcı reklam söylemlerine bir sınırlama getirilmesi için çalıştıklarını belirtti. TSPB üzerinden Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini de dile getiren Memişoğlu, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Henüz BSMV ve yabancı yatırımcı gelir vergisi üzerinde yasal bir iyileştirme yapılmadı. Bu nedenle kurumlar işlemlerini hala yurtdışına gönderiyor ve yabancı yatırımcı alamıyor. Bu durum Türkiye’deki sermayenin yurtdışına çıkmasına ve milli servette bir kayba neden oluyor. Yurtdışında hiç pazarlama faaliyetinde bulunmamıza rağmen, birçok yabancı yatırımcının işlem yapmak için kapımızı çaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’de foreks işlemi yapmak isteyen yabancı yatımcıların, 15 günde bir bildirim yapma ve %35’lere varan gelir vergisi ödeme zorunluluğu var. Ancak bu zorunluluklara sektörün beklentileri doğrultusunda bir düzenleme yapılırsa Türkiye’de işlem yapmak isteyen yabancı yatırımcıların önündeki büyük bir engelin de ortadan kalkacağını ve yabancı işlem hacmi ve sermayenin ülkemiz Foreks piyasasına katılacağını düşünüyorum.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap