18 °C

Garanti'nin 'sahtecilik yönetimi'ne ödül

FICO, Türkiye’nin ikinci en büyük özel bankası olan Garanti Bankası’nın Sahtecilik Kontrol kategorisinde 2014 FICO Karar Yönetimi Ödülü’nü kazandığını duyurdu

Garanti'nin 'sahtecilik yönetimi'ne ödül

İSTANBUL - Kredi kartlarını, banka kartlarını ve mevduat hesabı işlemlerini kapsayan sahtecilik yönetimi uygulamaları için FICO®Falcon®Fraud Platformu’nu, kredi kartı ve tüketici kredisi başvurularında olası sahteciliği ortaya çıkarmak için FICO başvuru sahtecilik modellerini kullanan Garanti Bankası, Sahtecilik Kontrol kategorisinde 2014 FICO Karar Yönetimi Ödülü aldı.

Dünyanın önde gelen tahminsel analitik ve karar yönetimi yazılım şirketlerinden biri olan FICO’dan yapılan açıklamada; Türkiye’nin ikinci en büyük özel bankası olan Garanti Bankası’nın kullandığı FICO Falcon Fraud Platformu ile “kredi ve hesap sahtecilik vakalarının saptanmasındaki verimlilik ve artışla, bankanın, saldırı sayısı arttığında bile sahtecilik nedeniyle kayıplarının düşük kaldığı” vurgulandı.

Euromonitor International’dan alınan veriye göre; 2013 yılında Avrupa’da kredi kartı ve banka kartı sahtecilik saldırıları son yıllarda önemli ölçüde arttı.  Sahtecilik önleme sistemlerini geliştirmek amacıyla, 2013’te Garanti Bankası, FICO Falcon Fraud Manager kullanımını, banka ve kredi kartlarına ek olarak mevduat hesapları için bütün işlem kanallarını kapsayacak şekilde genişletme kararı aldı.

Garanti Bankası’ndan Güvenli Operasyon Birim Müdürü Korcan Demircioğlu, “Garanti Bankası müşteri merkezli bir yaklaşım kullanarak aynı departmanda farklı sahtecilik kontrollerini birleştiren Türkiye’deki ilk bankadır. Dünya genelinde de bankalar sahtecilik yönetiminde müşteri merkezli görüşü daha fazla uyguluyor. Bizim yaklaşımımız, müşteri bazında sahtecilik yönetimini etkin yapmamıza olanak sağlıyor, böylece yalnızca onları korumuyoruz, aynı zamanda müşterilerimizle ilişkilerimizi geliştiriyoruz” diyerek sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

“Garanti Bankası, bu sistemle birlikte, riskli bir işlem tespit edildiğinde, analistlere uyarı üretilmesi, işlemin incelenmesi ve müşteri ile iletişim kurulması gibi birden fazla aksiyonu aynı anda alabilir. Alternatif yöntemler, bankanın analistlerine müşteriyle daha hızlı ve müşterinin tercih ettiği kanalla irtibata geçme şansı verir ve daha iyi bir müşteri deneyimi sağlar.

Garanti, ayrıca, FICO’nun yeni kredi ve banka kartı tahminsel modellerini bünyesine aldı. Böylece Garanti, telefon numarası ve adres değişiklikleri gibi finansal-olmayan işlemlerle risk kalıplarını birleştirebiliyor.”

Sahtecilik ile mücadelede sıkı kalite ve kontrol standartlarını karşılamak istediklerini belirten Demircioğlu, “Açıkçası, sektöründe öncü olmayı ilke edinmiş olan Garanti, bu proje ile yeni alanları kapsama almanın yanı sıra, hem teknolojik yeterlilik hem de vaka yönetimi açısından sahtecilik kontrollerini geliştirmiştir” dedi.

Bağımsız hakemler heyetinin üyesi olan, Banking Technology editörü David Bannister da, “Son birkaç yıl boyunca Garanti, Avrupa’da kendi bölgesinde yenilikçi bir banka olduğunu göstermiştir. Bu projeyle yalnızca başka bir yerde yapılanın aynısını yapmadılar, çığır açan bir projeyle sonuçlanan amaca yönelik bir yaklaşıma sahip oldular. Sahtecilik saptamadaki artış yüzdesinin yüksekliği şaşırtıcı” şeklinde konuştu.