17 °C

Global piyasalar satıcılı seyrediyor

ABD vergi reformlarına ilişkin belirsizlik sonrasında global piyasalar satıcılı bir seyir izliyor.

Global piyasalar satıcılı seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD vergi reformuna ilişkin belirsizliklerden negatif etkilendi..

ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçiler, dün hazırladıkları vergi reformu tasarısının detaylarını açıkladı. Tasarının, ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülmekte olan vergi önergesinden önemli farklılıklar içermesi dikkati çekti. İki tasarı arasındaki en belirgin farklar, gelir vergisi dilimleri ve kurumsal vergi indirimlerinin zamanlamasında ortaya çıkıyor. Senatonun tasarısı, kurumsal vergilerin 2019'dan itibaren yüzde 35'ten yüzde 20'ye indirilmesini, Temsilciler Meclisi'nde oylanması beklenen tasarı ise söz konusu indirimin 2018'de başlamasını öngörüyor.

Analistler, vergi reformu ile ilgili belirsizliklerin artması ve indirimlerin 2019'a kalabileceği ihtimalinin pay piyasalarında satış baskısına neden olduğunu belirtti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,38 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,58 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, dün avro/dolar paritesi yüzde 0,4 artışla 1,1643'e çıkarken, Almanya'da açıklanan dış ticaret verilerinin beklentileri aşmasına karşın azalan küresel risk iştahı borsalarda satıcılı bir seyir izlenmesine neden oldu. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,49, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,16 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,61 değer kaybetti.

Bugün Asya borsaları da düşüşe eşlik ediyor.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.2 geriledi.

Japonya'nın Nikkei endeksi son iki ayda aralıksız yüzde 16 yükseldikten sonra dün gördüğü 21 yılın zirvesinden yüzde 1.1 geriledi.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yatay bir seyir izliyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.