30 °C

Goldman Sachs: Ekonomik trend sürdürülebilir değil

Goldman Sachs, referandum sonucu ne olursa olsun Türkiye'nin cari ekonomik trendlerinin sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Goldman Sachs: Ekonomik trend sürdürülebilir değil

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak referandumdan çıkabilecek sonuçları değerlendiren Goldman Sachs, referandum sonucu ne olursa olsun Türkiye'nin cari ekonomik trendlerinin sürdürülebilir olmadığını finansal istikrarın sürdürülmesi ve enflasyonun hedef aralığa geri etirilmesi için parasal ve mali politikanın sıkılaştırılmasının gerekeceğini savundu.

Piyasanın referandumdan 'evet' çıkması olasılığını yüzde 75 olarak gördüğünü ve buna göre pozisyon aldığını belirten Goldman Sachs, "Bir 'hayır' sonucu çıkması halinde piyasada sürpriz faktörünün ciddi şekilde büyük olacağını düşünüyoruz. 'Evet' sonucu çıkması halinde sonuç büyük ölçüde fiyatlanmış olacak" değerlendirmesini yaptı.

'Evet' sonucu çıkması halinde reaksiyonun siyasi ortamda yaşanacak değişime, politikaların gelecekte uygulanacak yönlerine bağlı olacağını belirten Goldman Sachs, 'hayır' çıkması halinde ise piyasanın bir erken seçim olasılığın fiyatlamasını beklediklerini vurguladı. Goldman Sachs, "Hayır çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti ve parlamento içinde desteğini artırırak insiyatifi geri kazanmak isteyeceğini düşünüyoruz" görüşünü ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap