6 °C

Gözler AB Liderler Zirvesi'nde

Küresel piyasalarda yeni haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı ve AB Liderler Zirvesi'nden Yunanistan'a ilişkin gelecek açıklamalar takip edilecek.

Gözler AB Liderler Zirvesi'nde

Hafta sonunda yeni bir reform tasarısı hazırlayan Yunanistan'ın bu girişimi kritik toplantılar öncesinde AB çevreleri tarafından memnuniyetle karşılandı.  

ABD'de geçen hafta Fed'in faizleri mevcut seviyesinde tutma ve ekonomik beklentilerde aşağı yönlü revizeye gitme kararları sonrasında dolar diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybederken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde düşüş yaşandı. 

Dolar endeksi geçen hafta son 1 ayın en düşük seviyesi 93,56'ya kadar geriledikten sonra 94'ün hemen üzerinde dengelenirken, pay piyasasında ise hafta içinde hızlı yükselişler görülse de endeksler cuma gününü düşüşle kapattı. Dow Jones Endeksi yüzde 0,6, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,5 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,3 değer kaybetti. 

Analistler, endekslerdeki düşüşe gerekçe olarak hafta içindeki hızlı yükselişlerin ardından gelen kar satışlarını gösterirken, geçen hafta beklentileri karşılamayan veriler sonrasında bu haftaki veri akışının önem kazandığına işaret ediyor. 

Avrupa tarafında, geçen hafta Yunanistan ile kreditörler arasındaki gelişmeler gündemin üst sıralarında yer alırken, konunun yol açtığı tedirginlikle pay piyasalarında hafta boyunca dalgalı bir seyir izlendi. 

Cuma gününü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,5 düşüşle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 yükseldi, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yatay kapandı.  

Dolardaki gerilemenin etkisiyle 1,1436 ile 1 ayın en yüksek seviyesini gören Euro/dolar paritesi de 1,1400 seviyelerinde dengelendi. 

Analistler, Euro Bölgesi'nde bugün haziran ayı Tüketici Güven Endeksi'nin takip edileceğini belirterek, bu akşam yapılacak Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı ve AB Liderler Zirvesi'nden gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını vurguluyor. 

Asya tarafında da geçen hafta yüzde 13'ü aşan gerilemeyle yaklaşık 7 yılın en sert düşüşünü kaydeden Çin borsasında bugün tatil nedeniyle işlem yapılmıyor. 

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ), politika faizi ve parasal tabanda değişiklik yapmama kararının ardından cuma gününü yükselişle tamamlayan Nikkei endeksi ise Yunanistan'ın yeni reform tasarısı hazırlaması sonrasında yeni haftanın ilk gününde yüzde 1,3 yükseldi. 

Küresel piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle: 

10.00 Türkiye, mayıs ayı Yurtdışı Üretici Fiyat Endeksi 

10.00 Türkiye, mayıs ayı Tüketici Güven Endeksi 

15.30 ABD, mayıs ayı Şikago Fed Aktivite Endeksi 

17.00 Euro Bölgesi, haziran ayı Tüketici Güven Endeksi 

17.00 ABD, mayıs ayı 2. El Konut Satışları 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.