21 °C

İş Bankası'na 1,2 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, 281 milyon dolar ve 796,5 milyon euro olmak üzere iki dilimde yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi aldı.

İş Bankası'na 1,2 milyar dolarlık sendikasyon kredisi

Türkiye İş Bankası, 20 ülkeden 42 bankanın katılımıyla 281 milyon dolar ve 796,5 milyon euro olmak üzere iki dilimde yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi aldı.

İş Bankası açıklamasına göre,14 Eylül 2015 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasının koordinatörlük görevini Standard Chartered Bank, aracılık görevini ise Wells Fargo Bank NA üstlendi.

Bankanın mayıs ayında sağlanan sendikasyon kredisi ile birlikte 2015 yılında alınan toplam sendikasyon kredisi tutarı 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Piyasalarda yaşanan olumsuzluklara rağmen elde edilen bu sonuç Türk bankacılık sektörünün dünya finansal sistemi içerisindeki güçlü konumunu pekiştirdi.

Dış ticaretin finansmanında kullanılacağı açıklanan sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Libor + yüzde 0,75 ve Euribor + yüzde 0,75 oldu.

2015 yılının ilk yarısında ulaştığı 268 milyar liralık aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu koruyan İş Bankası, sağladığı bu krediyle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap