12 °C

İşte dolar/TL'de son durum

Fed'in devam edecek faiz artışların kademeli olacağı mesajı vermesiyle dolar/TL güne düşüşle başladı. Kur 2.94'ün altında...

İşte dolar/TL'de son durum

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşık 10 yıldır ilk faiz artışına gitmesinin ardından bundan sonraki sıkılaştırma adımlarının kademeli olacağı mesajı verilmesiyle dolar/TL güne düşüşle başladı. Fed'in dün TSİ 21:00'de açıkladığı karar öncesi 2.95 civarında işlem gören, kararın açıklanmasından birkaç dakika sonra ilk tepki olarak likit piyasada 2.96'ya yükselen dolar/TL Fed Başkanı Janet Yellen'ın devam eden sıkılaştırmanın kademeli olacağına yönelik mesajlarıyla yönünü tekrar aşağı çevirdi. Dolar/TL TSİ 09:00 itibariyle 2.9356 seviyesinde işlem gördü.

Analistler yeni yıl öncesi işlem hacimlerinin oldukça gerilediğine dikkat çekerken piyasalar Fed'in faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanmışlardı ve yavaş olacağına ilişkin beklenti hakimdi. Bu konuda beklentilerin aksine bir gelişme yaşanmaması gelişmekte olan para birimlerinde sınırlı da olsa iyimser bir tepki yaratmış oldu.

Faiz kararıyla birlikte yayınlanan FOMC üyelerinin gelecek yıla dair faiz beklentilerinin aynı kaldığı görüldü. Buna göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375'e yükseleceği tahmin ediliyor.

"Yumuşak bir geçişe işaret etmesi piyasalar açısından olumlu" 

ALB Forex araştırma uzmanı Enver Erkan, Fed'in normalleşme politikasına yumuşak bir geçiş ile başladığını belirterek, "2015 yılı boyunca piyasayı normalleşme politikalarına hazırlayan Fed'in, piyasanın beklentisi dahilinde politika faizini 0.25 puan artırarak yumuşak bir geçişe işaret etmesi piyasalar açısından olumlu bir senaryo oluşturmaktadır. Yaklaşık 2.5 yıla dayanan Fed'in normalleşme hikayesi ve bir yılı geçen faiz artırma sürecinde nihayet önemli bir dönemeç kazasız bir şekilde geçilmiş oldu. Faiz artırımı sonrasında yapılan politika açıklamaları, Fed'in daha önceki söylemleri dahilinde ilk faiz adımından sonra sabırlı davranacağına ve kademeli faiz artışı yapacağına işaret etmektedir" dedi.

Davutoğlu: Piyasaların normal karşıladığı bir tablo ortaya çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Brüksel'e gitmeden önce dün akşam havaalanında düzenlediği basın toplantısında Fed'in faiz artırım kararıyla ilgi soruyu yanıtlarken, "Beklenen bir gelişmeydi. Piyasaların da genel olarak normal karşıladığı bir tablo ortaya çıktı. Dolayısıyla açıklanan kararda beklentilerin dışında bir gelişme yok ve şimdiye kadarki tepkiler itibariyle de bizim piyasalarımızı olumsuz etkileyen bir tepki de söz konusu değil" dedi.

Şimşek: Fed, şimdilik piyasaları rahatlattı gibi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de Fed kararının açıklanmasının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Fed beklentiler doğrultusunda faiz artırarak şimdilik piyasaları rahatlattı gibi" değerlendirmesinde bulundu. 
            

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.