7 °C

İsveçli fon altı dev şirketten yatırımlarını çekti

İsveç emeklilik fonu Paris İklim Anlaşmasını ihlal ettiğini belirttiği altı şirkete yatırımlarını sonlandırdı. Bir yatırım fonunun ilk kez bu nedenle yatırım sonlandırma kararı aldığı belirtiliyor.

İsveçli fon altı dev şirketten yatırımlarını çekti

İsveç'in en büyük ulusal emeklilik fonu AP7, Paris iklim anlaşmasını ihlal ettiğini belirttiği altı şirkete yaptığı yatırımlardan çıktığını açıkladı. Çevreciler, ilk defa bir yatırım fonunun bu gerekçeyle yatırımlarını sonlandırma kararı aldığını düşünüyor.

İsveç'te 3.5 milyon kişinin emeklilik birikimlerini yöneten AP7, ExxonMobil, Gazprom, TransCanada Corp, Westar, Entergy ve Southern Corp şirketlerine yaptığı yatırımlardan çıktığını ve Paris İklim Anlaşmasını ihlal eden şirketlere artık yatırım yapmayacağını dün açıkladı.

Şirketin yazılı açıklamasında, "BM İklim Konvansiyonu'nun Paris anlaşması, Aralık 2016'daki yapılan son taramadan itibaren analizlerimize dahil ettiğimiz kaidelerden biridir" denildi.

AP7'nin açıklamasında ExxonMobil, Westar, Southern Corp ve Entergy şirketlerinin ABD'de iklim yasalarının çıkmasını zorlaştıracak faaliyetler yürüttüğü ifade edildi. AP7 Gazprom'u Rusya'nın kutup bölgelerinde petrol aradığı ve TransCanada'yı Kuzey Amerika'da geniş çaplı boru hatları inşa ettiği için eleştirdi.

'Gerekçe asılsız'

ExxonMobil, "Bize değerlendirme sürecini açıklamayan AP7'nin kararına katılmıyoruz" dedi.

Entergy, yatırımcının çekilmesinin hayal kırıklığı yarattığını belirtirken ve AP7'nin kararını "gerekçesinin asılsız olduğu göz önüne alındığında talihsiz" olarak niteledi.

Çevreciler kararı memnuniyetle karşıladı ve diğer yatırımcıları bu davayı takip etmeye çağırdı.

Greenpeace Nordic'te sürdürülebilir finans çalışmalarını yürüten birimin başında bulunan Martin Norman, "Paris anlaşmasının hedeflerini yakalamak için sorumlu yatırımlarda bulunmak hayati önemde. AP7'nin kararı bu yönde atılmış doğru bir adım" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.