22 °C

Japon yatırımcılardan Türk tahviline yoğun ilgi

Hazine 10 yıl vadeli 100 milyar Yen (yaklaşık 932 milyon dolar) borçlanma gerçekleştirdi

Japon yatırımcılardan Türk tahviline yoğun ilgi

ANKARA - Hazine Müsteşarlığı, üçüncü Samuray tahvilinin 10 yıl vadeli ihracın tutarının 100 milyar yen (yaklaşık 930 milyon dolar), kupon oranının yüzde 1,05 ve fiyatının 100 olarak gerçekleştiğini bildirdi.  

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, yen piyasasında JBIC garantili tahvil ihracı olanaklarını araştırmak üzere Daiwa Securities, Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities ve SMBC Nikko Securities'e yetki verildiği anımsatıldı.

JBIC garantili üçüncü Samuray tahvilinin bugün fiyatlandığı belirtilen açıklamada, tahvil için 10 yıl vadeli ihracın tutarının 100 milyar yen (yaklaşık 930 milyon dolar), kupon oranının yüzde 1,05 (10 yıl vadeli yen swap oranı + 29 bp) ve fiyatın 100 olarak gerçekleştiği belirtildi. İhraca ilişkin tutarın 25 Eylül'de hesaplara gireceği ifade edildi.

Japon yatırımcıların işleme yoğun ilgi gösterdiğine ve ihraç miktarını aşan bir talep olduğuna işaret edilen açıklamada, ihraca, Japonya'da faaliyet gösteren bankalar, kurumsal yatırımcılar, sigorta şirketleri, varlık yöneticileri ve bölgesel finans kuruluşlarının da aralarında yer aldığı çok sayıda kurumsal yatırımcının talep gösterdiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz tarafından gerçekleştirilen bu ihraç, JBIC garantili yen piyasasında bugüne kadar gerçekleştirilen ihraçlar arasında yen swap oranı üzerine en düşük spreadle fiyatlanan ve en düşük kupon oranına sahip ihraç olmuştur. Ayrıca, söz konusu ihraç ülkemiz tarafından uluslararası sermaye piyasalarında gerçekleştirilen ihraçlar arasındaki en düşük kupon oranlı ihraçtır.

Bu ihraç ile 6,5 milyar dolar tutarındaki 2014 yılı dış borçlanma programı tamamlanmış olup, ihracın yaklaşık 450 milyon dolarlık kısmı 2015 yılı dış borçlanma programı için ön finansman niteliğindedir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap