16 °C

Japonya'da büyüme yavaşladı

Japon ekonomisi 2016'nın son 3 ayında yıllık bazda yüzde 1,0 büyüdü. Ekonomistler ise yüzde 1,1 büyüme bekliyorlardı.

Japonya'da büyüme yavaşladı

Japon ekonomisinde büyüme, tüketici harcamalarında yavaşlamanın ihracat ve işletme yatırımlarındaki toparlanmayı bastırmasının etkisiyle 2016 yılının son çeyreğinde yavaşladı.

4. çeyrekte GSYH bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 arttı. Beklenti ise yüzde 0,3 artış olacağı yönündeydi.

Kabine Ofisi verilerine göre Japon ekonomisi 2016'nın son 3 ayında yıllık bazda yüzde 1,0 büyüdü. Ekonomistler ise yüzde 1,1 büyüme bekliyorlardı. 2015 4. çeyrekte GSYH büyüme oranı yüzde 1,2 olmuştu.

4. çeyrekte Japonya'nın ihracatı Trump'ın seçim zaferi sonrası ABD Doları'nın güçlenmesinin de etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,6 artarken, işletme yatırımları da yüzde 0,9 arttı.

Ancak Japonya'nın GSYH'nın yüzde 60'ını oluşturan hanehalkı harcamaları 4. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişim göstermedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Yaman altay Japonya almanya siyasi olarak öne çıkmazsa küçülüyor ler artık üretmeden tüketen SSCB ülkeleri yok yırtıcı kapitalist leri var rekabet edemezsiniz ham madde enerji olan ülkelerin politika elinizde olmazsa. Ve mesela tataristan da Kastamonu entegre şirketi Çin e bile ihracat yapıyor o kadar maliyet düşük arsa bedava alt yapı bedava getiriliyor Gümrüksüz vergi yok enerji sudan ucuz şimdi Japonya petrol 60 $ al doğalgaz Keza işçilik tataristan da askeri ücret 200 $ gelde rekabet et Japonya şaşalı dönemi bitti küçülme doğal bir sonuç herşeyi gibi