Karşılıksız çek adedi azaldı

Yılın 11 ayında karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azaldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)  Risk Merkezi, "Bankalara ibraz edilen ve karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ve tutarı" raporunu yayımladı. 

Rapora göre, 2014 Ocak - Kasım döneminde bankalara ibraz edilen 20,2 milyon adet çekin parasal tutarı 526 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi yüzde 5 ve çek tutarı ise yüzde 21 arttı. 

Aynı dönemde, parasal değeri 17,3 milyar TL olan 586 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azaldı. Bu yılın 11 ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 7 artış göstermesine karşın, karşılıksız işlemi yapılan çeklerden 3,7 milyar TL tutarındaki 156 bin adedi daha sonra ödendi. 

Kasım 2014 itibarıyla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet ve tutar olarak yüzde 3 oldu. 2013 yılı sonunda bu oranlar adet olarak yüzde 3, tutar olarak yüzde 4 idi. 

Bu yılın kasım ayı sonunda adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan beş il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde İstanbul ilk sırada yer alırken, bu ili Ankara, Antalya, Konya ve Adana izledi. 

Aynı dönemde tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 26 ile Ordu oldu. Bu ili, yüzde 11'le Tunceli ve Konya, yüzde 10'la Siirt ve yüzde 9'la Hakkari takip etti. En az karşılıksız çek oranına sahip iller ise Kırşehir, Karabük ve Çankırı oldu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir