28 °C

KGF'den kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KGF'den kadın girişimcilere pay ayıracaklarını, bu noktada pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyledi.

KGF'den kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla Hazine destekli kredi kefalet uygulaması kapsamında çalışma başlattıklarını bildirdi.

Türkiye'de kadın girişimciliğinin desteklenmesine yönelik Hazine destekli kefalet uygulaması kapsamında yürüttükleri çalışmaları anlatan Şimşek, KOBİ'ler ve diğer işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıran ve ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkisi görülen uygulamayla kadınlara yönelik belirli oranda kefalet limiti tahsis ettiklerini söyledi.

Şimşek, bu çerçevede pozitif ayrımla KGF'den kadın girişimcilere pay ayıracaklarını vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde, uygulama kapsamında kullandırılması öngörülen 50 milyar liralık kefaletin bir bölümünü kadın girişimcilere ayırmayı planlıyoruz. Bu konuda kadın sivil toplum kuruluşlarıyla görüşme planlıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"KGF'den 202 bin kişi yararlandı"

Hazine destekli kefalet sistemine ilişkin değerlendirmede de bulunan Şimşek, bugüne kadar sağlanan kredi kefalet toplamının 197 milyar liraya ulaştığı, toplam kredi portföyünün ise 220 milyar lira olduğunu söyledi.

Şimşek, KGF kefaletleri kapsamında 356 bin kredilendirme işlemi gerçekleştirildiğini, yararlanıcı firma sayısının da 202 bine çıktığını ifade ederek, "Hazine destekli kefalet uygulamasında KOBİ'lerin aldığı pay yüzde 74'ü bulurken, kredilerin yüzde 86'sı Türk lirası cinsinden tahsis edildi" diye konuştu.

Sistemden en çok yüzde 38 ile ticaret, yüzde 30 ile de imalat sektörünün pay aldığını anlatan Şimşek, sadece KOBİ'lere değil, aynı zamanda ihracatçı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerle finans şirketlerine de finansmana erişimde büyük kolaylık sağladıklarını bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap