2 °C

Kur ve faiz yükseldi

Hazine'nin beklentilerin üzerinde borçlanmasıyla kur ve faiz yükseldi, Fed bekleniyor.

Kur ve faiz yükseldi


Hazine bu hafta gerçekleştirdiği altı ihale ile hedefinin üzerinde borçlanmasının ardından dolar/TL ve faizler yükselirken, piyasalar yarınki Fed toplantısına odaklandı.

Hazine bu hafta gerçekleştirdiği altı ihalede ROT dahil piyasadan 11.6 milyar TL, toplamda ise 15.4 milyar TL borçlandı. Hazine Haziran'da toplam 10.9 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 7.1 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlıyordu.

Bu çerçevede 20 Haziran'da 1 milyar TL tutarında bir de kira sertifikası ihracı yapılacak.

Hazine'nin bu ay öngörüsünün üzerinde borçlandığını söyleyen bir bankanın tahvil-bono işlemcisi, "Borçlanma oranı Hazine'nin de beklentisinin üzerinde oldu. Bütçe açığının yüksek gelmesi nedeniyle Hazine ihalelerde fazla borçlanarak açığı fonluyor. Ancak bu kadar yüksek devam etmesi halinde faizler üzerinde baskı oluşturur" dedi ve şöyle devam etti:

"Hazine'nin Temmuz ayında da yüklü borçlanması var. Haziran'da önden daha fazla borçlanarak Temmuz yükünü azaltmak istemiş olabilir. Piyasa şu anda iyi, talep geliyor. (Hazine) Belki bu piyasa koşullarını 1-2 ay sonra bulamayacak. Gelişmekte olan piyasalara genel bir talep var; borsa, faiz, kur hepsinde olumlu bir gidişat var, TL varlıklara talep yüksek. TCMB'nin sıkı para politikası da buna yardımcı oluyor."

Hazine'nin Haziran'da toplam borç yenileme oranının yüzde 141, piyasadan borç yenileme oranı ise yüzde 152 olarak hesaplanıyor.

Hazine'nin programladığının üzerinde borçlanması ardından piyasada tahvil faizleri de yükseldi.

Bugün spot kapanışta son işlemde yüzde 10.99 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi valörde yüzde 11.17'ye kadar yükseldikten sonra saat 16:41'de yüzde 11.14 seviyesindeydi.

Bugün spot piyasada yüzde 10.45 seviyesinden kapanan 10 yıllık gösterge tahvil faizi valörde yüzde 10.63'e kadar yükseldikten sonra aynı saatte yüzde 10.6 seviyesindeydi.

HSBC Portföy Stratejisti İbrahim Aksoy, Hazine'nin yüksek miktarda borçlanmasının TL'ye olumsuz yansıdığını ve ihale sonuçları ardından kurun 3.53'e kadar yükseldiğini söyleyerek, "Hazine'nin yüksek borçlanma rakamları ve Temmuz'da yüzde 10 civarına gerileyebilecek olsa bile enflasyonun Eylül-Kasım döneminde yeniden yüzde 11'in üzerine çıkabilecek olması tahvil faizlerinde önemli düşüş görülmesini engelleyebilir" dedi.

Merkez bankaları bekleniyor

Veri akışının yoğun olduğu bu hafta piyasaların odağındaki ana gündem maddeleri küresel merkez bankaları olacak. Piyasalar yarın ABD Merkez Bankası'nın, Perşembe günü ise TCMB'nin PPK toplantısını izleyecek. Öte yandan Perşembe günü İngiltere, Cuma günü de Japonya merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor.

Çarşamba günkü Fed kararında yatırımcılar, ABD ekonomisinin yılın geri kalanındaki faiz artırımlarının getireceği yükü kaldırıp kaldıramayacağına dair Fed yetkililerinin görüşlerine ve merkez bankasının devasa bilançosunu küçültmek için izleyeceği yöntemlere odaklanacak.

Bu sabah 3.5140/3.5155 seviyelerinde olan dolar/TL, akşam saatlerinde 3.5224/3.5234 seviyesindeydi.

Bu sabah 3.7224/3.7241 seviyesinden olan sepet bazında TL aynı saatte 3.7352/3.7363, 3.9308/3.9328 seviyesindeki euro/TL ise 3.9479/3.9497 seviyesinde.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.