6 °C

Piyasalar ABD'nin yeni başkanını bekliyor

ABD'de gerçekleştirilecek başkanlık seçimi piyasalar için ana gündem maddesi olarak öne çıkıyor.

Piyasalar ABD'nin yeni başkanını bekliyor

Küresel piyasalar, ABD'de bugün yapılacak başkanlık seçimlerinde kazananın Hillary Clinton olacağını öngörülerinin artmasıyla dün pozitif bir seyir izlerken, iyimserliğin Asya piyasalarıyla bugüne de taşındığı görülüyor.

ABD'de bugün gerçekleştirilecek başkanlık seçimi piyasaların odak noktasında yer alıyor. Son anketlere göre, Clinton'ın yarışı yaklaşık 3 puan farkla kazanması bekleniyor. Dün FBI'nın Clinton’ın e-postalarında herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı açıklamasıyla anketlerde Clinton'ın öne geçmesi piyasalarda risk iştahının da artmasını sağladı. Seçimin resmi olmayan sonuçların yarın akşam yerel saatle 9:00 (TSİ 5:00) gibi belli olabileceği tahmin ediliyor.

Bu gelişmelerle dün dolar endeksi yatay seyrini devam ettirirken, üst üste 7 işlem günü süren düşüşünü sonlandıran New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 2,08, S&P 500 endeksi yüzde 2,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,37 değer kazandı.

Avrupa tarafında, dün gerçekleştirilen ve AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarını bir araya getiren Avro Grubu toplantısında Yunanistan için kısa vadeli borç ertelemesi konusunun 5 Aralık'ta gerçekleştirilecek toplantıda değerlendirileceği ifade edildi. Bugün ayrıca Ekonomik ve Mali İşler Konseyi toplantısı gerçekleştirilecek ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde, milletvekilleri ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’nin durumunu değerlendirecek.

Dün küresel piyasalarda artan risk iştahı ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,93, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,91 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,70 değer kazandı.

Bugün Çin'de açıklanan ihracat verisinin ekimde önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azalarak beklentilerin altında kalmasına karşın kapanışa yakın Şanghay endeksi yüzde 0,5 artarken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi ise önceki kapanış seviyelerinde yatay bir seyir izliyor.

Borsa yatay açıldıBorsa yatay açıldı

 Dolarda rekor yürüyüşü devam ediyorDolarda rekor yürüyüşü devam ediyor

 

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.