11 °C

Küresel piyasalar ABD'deki oylamayı bekliyor

ABD Temsilciler Meclisi'ndeki sağlık tasarısı oylamasının ertelenmesi küresel piyasalarda kayıpları beraberinde getirdi.

Küresel piyasalar ABD'deki oylamayı bekliyor

ABD de yeni sağlık sigortası tasarısına yönelik oylamanın ertelenmesi, küresel piyasalarda tedirginliği artırırken, analistler konuyla ilgili gelişmelerin ve bugün Avrupa ve ABD de açıklanacak imalat sanayi verilerinin takip edileceğini ifade ediyor.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlık yasa tasarısı hakkında ABD Kongresi'nde yapılacak oylamanın ertelenmesi ardından kaydettiği kayıpları kısmen telafi etti. Bugün yapılacak oylama Trump'ın bundan sonra ele alması beklenen ekonomi hakkındaki yasa tasarılarına partisinden gelecek desteğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Aslında dün yapılması planlanan oylama bugüne ertelenmiş olsa da Kongre'den yeterli desteği alamaması da imkanlar dahilinde.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi bugün artıya geçmesine karşılık kazanımlarını geri vererek yatay seyrediyor.

ABD'de S&P 500 vadeli kontratları ise yüzde 0.2 artıda bulunuyor.

Bazı yatırımcılar Trump'ın Kongre'den geçirmeye çalıştığı ilk büyük tasarı olan sağlık yasasının yeterli desteği alamaması halinde küresel piyasalarda yükselişe neden olan Trump'ın vergi indirimleri ve kamu harcamalarını artırma vaatlerinin tehlikeye gireceğini düşünüyorlar.

ABD borsaları hafta ortasına kadar geriledikten sonra dün yatay kapanarak yatırımcıların oylama öncesi beklemeye geçtiklerini gösterdi.

Hisse piyasalarının durgunluğa girmesine paralel olarak tahvil faizleri de geriledi.

ABD'nin iki yıl vadeli tahvillerinin getirisi bir hafta içinde 14 baz puan gerileyerek yüzde 1.27'ye indi.

Geçen iki haftada altı önemli para birimi karşısında yüzde 1.3 gerileyen dolar endeksi ise bugün yüzde 0.15 yükselişle 99.911 düzeyinde bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.