4 °C

Küresel piyasalar haftaya karışık başladı

Japonya'nın tatil olduğu bugün Asya borsalarında Hong Kong dışında düşüş yaşanıyor.

Küresel piyasalar haftaya karışık başladı

Asya borsaları, Wall Street'te yaşanan düşüşler ve G20 toplantısının ardından yapılan açıklamada ticaret korumacılığını engelleme taahhüdünün kaldırılması sonucu bugün dalgalı bir seyir izlerken, Fed'in beklenenden daha az şahin açıklamaları piyasa üzerinde etkisini sürdürüyor.

Asya borsaları, haftanın ilk işlem gününde Hong Kong hariç satış ağırlıklı seyretti.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,10 azalışla 3.234,256 puanda seyrediyor. Güney Kore'de Kospi endeksi günü yüzde 0,35 kayıpla 2.157,01 puandan tamamladı.

Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,55 artışla 24.442,99 puanda, Hindistan da Sensex endeksi yüzde 0,51 azalışla 29.498,97 puanda seyrediyor.

Japonya borsasında ise tatil nedeniyle işlem yapılmıyor.

Gelişen piyasa fonları 15 Mart'ta sona eren hafta itibariyle üst üste altıncı hafta giriş yaşasa da bu giriş hızında keskin bir düşüş yaşandı. Thomson Reuters verilerine göre bir önceki hafta yaklaşık 1 milyar dolarlık giriş yaşayan fonlar geçtiğimiz hafta yaklaşık 215 milyon dolarlık bir giriş gördü.

Wall Street geçtiğimiz haftanın son gününü düşen banka hisselerinin de etkisiyle yatay/hafif ekside kapattı.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin maliye bakanları rekabetçi devalüasyon konusundaki uyarılarını yenilerken, küresel ticareti serbest ve açık tutmak konusunda bir anlaşmaya varamadı ve küresel çapta korumacılığa dönülebileceği sinyalleri verdi.

Avrupa borsaları kötü açıldı

Avrupa borsaları haftaya satış ağırlıklı başladı.

Açılışın ardından gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,3 düşerek 377,39 puan, İngiltere de FTSE-100 endeksi de yüzde 0,2 değer kaybederek 7.407,24 puan oldu.

Almanya da DAX endeksi yüzde 0,4 azalışla 12.050,72 puana, İtalya da MIB 30 endeksi yüzde 0,4 azalarak 19.997,28 puana, İspanya da IBEX 35 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 10.207,70 puana, Fransa da CAC 40 endeksi de yüzde 0,5 değer kaybederek 5.006,07 puana geriledi.

Analistler, Almanya nın Baden-Baden kentinde yapılan G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı sonucunda ticaret ve korumacılığa ilişkin açıklamaların küresel risk iştahı üzerinde etkili olacağını ifade etti.

Bugün Avrupa tarafında en önemli gelişmenin Fransa da başkan adaylarının ilk defa televizyonda tartışmaları olacağını belirten analistler, bu hafta genelinde ise Avro Bölgesi nde imalat sanayi Satın Alma Yöneticiler Endeksi verileri ve İngiltere de enflasyonun öne çıkacağını kaydetti.

Almanya da bugün açıklanan şubat ÜFE yıllık yüzde 3,1 ile beklentilerin altında gerçekleşirken, Avro Bölgesi 4 üncü çeyrek iş gücü maliyetleri ve ABD de ise Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verileri takip edilecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.