Küresel piyasalar negatif seyrini sürdürüyor

Küresel piyasalar, ABD'de yaşanan gelişmelerin risk iştahını azaltması nedeniyle negatif bir seyir izliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), küresel büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmesinin ardından dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de yayımladığı raporda, küresel ekonomik büyümenin güçlü seyrettiğini, merkez bankalarının ise önceye kıyasla artık daha az temkinli duruş sergilediğini kaydetti.

Büyüme beklentilerine ilişkin pozitif değerlendirme ve makroekonomik verilere karşın özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın söylem ve icraatlerinin "ticaret savaşlarına" neden olacağı söylemleri dolayısıyla azalan risk iştahı pay piyasalarında satış baskısına neden oluyor.

ABD Senatosu, yaklaşık 10 yıl önce yaşanan küresel finansal kriz sonrası hayata geçirilen bazı finansal regülasyonların gevşetilmesini öngören yasa tasarısını dün onayladı. ABD Başkanı Trump'ın da destek verdiği önergenin Beyaz Saray'a gönderilebilmesi için ABD Temsilciler Meclisi'nden de geçmesi gerekiyor. Analistler, tasarısının yeni bir krize neden olup olmayacağının tartışıldığını, konuyla ilgili gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini bildirdi.

ABD'de dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), şubatta yıllık yüzde 2,8 artarak beklentileri aşarken, perakende satışlar yüzde 0,3 artış tahminlerine karşın yüzde 0,1 azalarak düşüşünü üçüncü aya taşıdı. Söz konusu gelişmelerle Dow Jones endeksi yüzde 1, S&P 500 endeksi yüzde 0,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,19 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan sanayi üretimi endeksi ocakta yıllık yüzde 2,7 artışla beklentilerin altında kalmasının ardından euro/dolar paritesi, 1,2350-1,2400 dar bandı içindeki dalgalı seyrini devam ettirdi. Almanya'da DAX endeksi diğer endekslerden pozitif ayrışarak yüzde 0,14 değer kazanırken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,09 düşüş kaydetti.

Bugün Asya'da dolar/yen paritesindeki düşüşün negatif etkisiyle piyasaların kapanışına yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,5 değer kaybetti.

Bu konularda ilginizi çekebilir