Küresel piyasalar tatil havasında

Küresel piyasaların, Noel tatillerinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde veri takviminin zayıf olmasının da etkisiyle düşük işlem hacmiyle yatay bir seyir izleyebileceği belirtiliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de geçen hafta perşembe günü başlayan Noel tatilinin sonrasında bu hafta yıl sonu işlemleri nedeniyle yatay bantta dalgalı bir seyir izlenebileceği belirtiliyor. 

Analistler, bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmaması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkacağını, emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların pay piyasalarında hisse bazlı hareketlere neden olabileceğini ifade ediyor. Geçen hafta 3. çeyrek büyüme verilerinin beklentileri aşması ile borsalar haftalık bazda ortalama yüzde 2,5 değer kazanmıştı. 

Avrupa tarafında, Noel tatillerinin ardından bugün piyasaların neredeyse tamamı açılırken, İngiltere'de resmi tatil nedeniyle işlem yapılmayacak. Geçen hafta Noel tatiline kadar pozitif bir görünüm sergileyen borsalar, haftalık bazda yüzde 1'i aşan yükselişler kaydetmişti. 

Analistler, bugün açıklanacak önemli bir veri olmaması ve Noel tatilini yılbaşı tatili ile birleştiren yatırımcıların etkisiyle düşük işlem hacimli sakin bir seyir izlenebileceğini dile getiriyor. 

Asya borsaları yıl sonu nedeniyle işlem hacminin zayıf kalmasından dolayı yön bulmakta zorlanırken, Japonya borsaları ham petrol fiyatlarının toparlanma göstermesiyle beraber yükseldi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yüzde 0.2 düştü. Endeks yıl genelinde yüzde 11'lik bir kayıp gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Japonya Nikkei endeksi ise zayıf yerel üretim ve perakende satış verilerini toparlanma yaşayan petrol fiyatlarının dengelemesiyle beraber yüzde 0.2 yükseldi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin enflasyonu yeniden canlandırma politikalarından da destek bulan Nikkei endeksi üst üste dördüncü kazanç yılını gerçekleştirmeye 
hazırlanıyor.

Çin'de ise Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 2'ye yakın değer kaybetti.