18 °C

Küresel piyasalar yoğun veri trafiğine odaklandı

Küresel piyasalar yeni haftada ABD'de enflasyon ve Avrupa'da sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri akışına odaklandı.

Küresel piyasalar yoğun veri trafiğine odaklandı

Küresel piyasalar, geçen haftanın son işlem gününde pozitif bir seyir izlemesinin ardından yeni haftada, ABD'de enflasyon ve Avrupa'da sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri akışına odaklandı.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan istihdam raporunun ardından pay piyasaları pozitif bir seyir izlerken, 10 yıllık tahvil faizleri sınırlı da olsa geriledi. İstihdam raporunda öne çıkan verilerden tarım dışı istihdamındaki artış beklentilerin altında kalırken, işsizlik oranı Aralık 2000'den bu yana ilk kez yüzde 4'ün altına gerileyerek yüzde 3,9 oldu.

Verilerin ardından yükseliş eğilimini sürdüren borsada, Dow Jones endeksi yüzde 1,39, S&P 500 endeksi yüzde 1,28 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,71 değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 2,9123'e kadar gerilemesinin ardından yüzde 2,95'in hemen üzerinde dengelendi.

Avrupa tarafında, cuma günü açıklanan verilere göre, mart ayında 55,2 olan Euro Bölgesi bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), nisan ayında hafif azalışla 55,1 puan seviyesinde gerçekleşerek son 15 ayın en düşük seviyesini gördü.

Avrupa Merkez Bankası da (ECB) hafta sonu Yunan bankalarına yönelik 2018 stres testi sonuçlarını yayımladı. Yapılan açıklamada, stres testi sonuçlarının, Yunanistan'ın en büyük 4 bankası olan Alpha Bank, Eurobank, NBG ve Piraeus Bank’ın sermaye değerinin 3 yıllık bir dönemi kapsayan olumsuz bir ekonomik senaryoda 15,5 milyar euro azalacağını gösterdiği bildirildi. Söz konusu gelişmeler ve son dönem açıklanan verilerin Avrupa'nın ekonomik büyümesine ilişkin beklentileri sınırlamasının etkisiyle euro/dolar paritesi, cuma günü 1,1912 ile yılın en düşük seviyesine geriledi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,65, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,86 değer kazandı.

4 günlük resmi tatilin ardından bugün işleme başlayan Japonya piyasalarında, yatay bir seyir izleyen Nikkei 225 endeksi, önceki kapanışının hemen altında dengelendi. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise ABD ile Çin arasında gerçekleştirilen ticaret görüşmelerinde sonuç alınabileceğine ilişkin iyimser beklentilerle kapanışa yakın yüzde 1,27 değer kazandı.

Analistler, bu hafta ABD ile Çin arasında gerçekleştirilen ticaret görüşmelerinden çıkacak haber ve açıklamalar ile ABD'de enflasyon ve Avrupa’da sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri trafiğinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti. BIST 100 endeksinin 102.500 üzerinde tutunması durumunda tepki alımlarının güçlenebileceğini belirten analistler, bu seviyenin altında ise 101.300 desteğinin öne çıkacağını bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.30 Almanya, inşaat PMI
11.10 Euro Bölgesi, perakende PMI
11.30 Euro Bölgesi, mayıs ayı tüketici güven endeksi

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap