6 °C

Küresel piyasalar yükseliş eğilimini koruyor

Dün ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından küresel piyasalar genel olarak yükseliş eğilimini koruyor

Küresel piyasalar yükseliş eğilimini koruyor

İSTANBUL - Küresel piyasalar, dün ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından genel olarak yükseliş eğilimini korurken, bugün zayıf veri gündemi nedeniyle iç dinamiklerin etkili olması bekleniyor. 

ABD'de dün açıklanan haziran ayı TÜFE beklentiler paralelinde yüzde 0,3 artış kaydederken, çekirdek TÜFE'nin beklentilerin altında kalması hisse senedi piyasalarının yükseliş eğilimini destekledi. Dow Jones endeksi dün yüzde 0,36 yükselişle 17.114 puandan kapanırken, S&P 500 endeksi gün içinde gördüğü en yüksek seviye rekorunu 1.986 puana geliştirdikten sonra, günü tarihin en yüksek ikinci kapanışı olan 1.984 puandan tamamladı. Analistler, bugün veri takviminin zayıf olacağını belirterek, açıklanacak şirket bilançoları ve teknik seviyelerin takip edileceğini kaydediyor. 

Avrupa tarafında açıklanan verilerin ardından avro/dolar paritesinin düşüşünün devam ettiği ve hisse senedi piyasalarının yüzde 1'in üzerinde artış kaydettiği görüldü. Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,27 değer kazanarak günü 9.734 puandan tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,77, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,50 yükseldi. Avro/dolar paritesinin son 8 ayın en düşük seviyesi olan 1,3459'a kadar gerilediğini aktaran analistler, bu seviyeden gelen tepki alımlarının sınırlı kalmasının düşüşün devam edebileceğine işaret ettiğini ve 1,33 seviyelerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor. 

Yurt içinde ise TL varlıkların değer kazanmaya devam etti ve buna paralel olarak döviz sepeti 12 Haziran'dan beri gördüğü en düşük seviye olan 2,4725'e, gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 8,22'ye geriledi. BIST 100 endeksi ise Gezi olaylarının başlaması ile bıraktığı fiyat boşluğu içindeki tırmanışını sürdürerek günü yüzde 0,32 artışla 14 ayın en yüksek seviyesinden kapattı. 

Analistler, dolar/TL'nin bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,1044'e kadar gerilediğine dikkati çekerek, piyasalardaki pozitif görünümün bugün de devam edebileceğini tahmin ediyor. BIST 100 endeksinin 83.000 ve 84.900 seviyesinin direnç, 81.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, dolar/TL'de 2,10 seviyesinin altının gündeme gelebileceğini kaydediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.