21 °C

Küresel piyasalarda Trump endişesi

ABD Başkanı Trump'ın "Önce Amerika" politikasının dünyanın geri kalanı için istikrar bozucu olabileceği endişeleri küresel piyasalarda düşüşe neden oluyor.

Küresel piyasalarda Trump endişesi

ABD Başkanı Donald Trump'ın hem ABD'de hem de dünya genelinde eleştirilere neden olan göç sınırlaması düzenlemelerini açıklamasının ardından "Önce Amerika" politikasının dünyanın geri kalanı için istikrar bozucu olabileceği endişelerinin yoğunlaşmasıyla beraber Asya borsaları ve ABD vadeli hisse kontratları yeni haftaya düşüşle başladı.

Trump, Cuma günü imzaladığı bir kararla beraber 120 günlüğüne ülkeye mülteci girişini askıya alırken, Suriyeli göçmenlerin girişine süresiz yasak ve İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişlerini 90 günlüğüne yasakladı.

Trump'ın bu kararı sonrası ABD havalimanlarında yüzlerce kişi gözaltına alınarak sınırdışı edilirken, birçok ABD şehrinde büyük protestolarla beraber yasal olarak da düzenlemeye itirazlar gelmeye başladı.

Asya borsaları

Trump sonrası korumacı politikalara ilişkin artan endişelerle Japonya'da Nikkei 225 endeksi bugün geriledi.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) iki gün sürecek toplantısı bugün başladı. Bankanın faizler ve varlık alım programında değişiklik yapması beklenmiyor. Nikkei 225 endeksi, haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,5 değer kaybıyla 19.368,85 puandan kapandı.

Hindistan'da Sensex endeksi de yüzde 0,07 artışla 27.900,74 puanda seyrediyor.

Çin, Hong Kong ve Güney Kore borsasında ise bugün tatil nedeniyle işlem yapılmıyor.

ABD vadelileri de ekside

ABD'de vadeli hisseleri de eksi bölgede hareketler gerçekleştirerek en az yüzde 0.3 kayıp yaşadılar ve Wall Street'in güne negatif açılış yapabileceği sinyalini verdiler.

ABD 10 yıllık gösterge Hazine tahvil getirileri Cuma günü yüzde 2.481'den kapanırken, en son yüzde 2.4658'den işlem gördü. Doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi de yüzde 0.3 kayıpla 100.21 oldu.

Avrupa borsaları düşüşle açıldı

Avrupa borsaları haftaya satış ağırlıklı başladı.

Açılışın ardından gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,3 düşerek 365,31 puan, İngiltere'de FTSE-100 endeksi yüzde 0,5 değer kaybederek 7.149,65 puan oldu.

Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,3 azalışla 11.784,59 puana, İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,9 azalarak 19.161,09 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,3 değer kaybederek 4.827,32 puana, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,4 düşüşle 9.463,40 puana geriledi.

Analistler, bu hafta ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararı ile ABD tarım dışı istihdam ve Avro Bölgesi'nde büyüme verisinin izleneceğini ifade ediyor.

Ayrıca bugün Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi, Almanya'da TÜFE ve ABD'de kişisel gelir ve harcamalar ile bekleyen konut satışları takip edilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap